Bilim İnsanları, Terledikçe Güzel Kokan Bir Kumaş İcat Etti

Genellikle sıcak havalarda ve spor yaptığımızda terleriz. Spordan sonra duş alma imkanınız yoksa ya da dışarıdayken terlerseniz bu durum biraz utanç verici olabilir. Utanç verici olmasının yanı sıra yaydığınız makus koku sebebiyle diğer insanları da rahatsız edebilirsiniz.

Bu sorunun farkına varan ve mevzuya el atan bilim insanları, akıllı kumaşlarla birlikte aromaterapi yağlarını birleştirdi ve siz terledikçe hoş kokan kumaşlar icat etti. Portekiz'deki Minho Üniversitesi'ndeki bir küme mühendis, pamuklu kumaşlar terle temasa geçtiği vakit limon otu üzere bir kokuyu açığa çıkartacak iki prosedür geliştirdi. Araştırmalarının bulguları ACS Applied Materials and Interfaces isimli mecmuada yer aldı.

Bilim insanları, birinci sistemde domuzların burnunda koku moleküllerini bağlayan bir proteini kullandı. Birebir vakitte karbonhidrat bağlama modülünü de 'sisteme' eklediler. İkinci sistemdeyse yağ gibisi lipozomlar, hoş kokuları kumaşa eklemek için kullanıldı.

Asidik olan terle bir ortaya gelince hoş koku salan kumaşta birinci prosedür kullanıldığı vakit koku bir anda yayılırken ikinci metotta daha yavaş ve denetimli bir koku salınımı gerçekleşti.

Terleyince hoş kokular yayan kumaşların çalışmasında “İki formül de yüksek potansiyele sahip. Fonksiyonel kumaşlar hoş kokularla birleştiği vakit berbat kokuların önüne geçilmesinde kıymetli bir adım atılabilir” ifadeleri yer aldı.

Tüm bunlara ek olarak limon otunun yaygın bir böceksavar olduğu da biliniyor. Kısaca özetlemek gerekirse hem berbat kokuları hem de sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak 10 imtihan kadar kolay olabilir.

Bu akıllı kumaşların hayatımıza girmesiyle birlikte farklı kokular da ortaya çıkabilir, yazın sıcağında dışarı çıkarken 5 kere düşündüğünüz günler de geride kalabilir. Portekiz'deki Minho Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, akıllı kumaşlara ekledikleri yeni 'kokusavar' teknolojinin yakın vakitte deodorant ve antiperspirantların yerine geçebileceğini de belirtiyor. Bu durumda siz de bu eserlere ekstra bir fiyat ödemekten kurtuluyorsunuz.

Başa dön tuşu