Sam Bankman-Fried, ABD’ye iade ediliyor

Geçtiğimiz ay likidite kriziyle iflasını açıklayan kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, iflasın akabinde hakim karşısına çıkmıştı.

Artık eski popülerliği kalmayan CEO SBF, suçlamalarla yüzleşmek için ABD’ye iade edilmeyi kabul etmiştir.

SBF, ABD’ye iade edilecek

Reuters tarafından yayınlanan haberlere nazaran Sam Bankman-Fried’in avukatlarından birinin Bahamalar’da gerçekleşen bir duruşmada, yargıca ülkeye gönderilmeden evvel ABD’deki iddianameyi görmek istediğini söylemesinin akabinde birkaç saat sonra geldi.

New York Times’ın belirttiği üzere mahallî savunma avukatı Jerone Roberts’ın Sam Bankman-Fried’in, “mümkün olan en güçlü yasal tavsiyeye” karşın iadeyi istekli bir biçimde kabul ettiğini lisana getirdi. Bunun yanı sıra New York Times birebir vakitte Roberts’in “Biz avukat olarak mahkemeyi harekete geçirmek ismine gerekli evrakları hazırlayacağız” biçimindeki telaffuzundan de kelam etti. ABD makamları geçtiğimiz hafta Sam Bankman-Fried’in kurduğu kripto para borsasının iflas müdafaası müracaatının akabinde gerekli olan kurumlara dolandırıcılık yapmak yahut işlemek için komplo yapmakla suçlayan sekiz unsurluk bir iddianame ile Sam Bankman-Fried hakkında New York Güney Bölgesi Mahkemesi’ne suçlamada bulundu.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu