RTX 4090’de ciddi bir güvenlik açığı tespit edildi

Şifre kırıcı ve güvenlik araştırmacısı Sam Croley, RTX 4090′ ın gücünü gösteren karşılaştırma ölçütleri yayınladı.

RTX 3090’ın evvelki kıyaslama rekorları, NVIDIA’nın en yeni amiral gemisi GPU’su tarafından kırıldı ve bu da incelenen neredeyse tüm algoritmalar için performansı dört katına çıkardı. Bozuk parolalar, en yeterli güvenlik uygulamalarını kullandı ve rastgele harf ve sayı durumlarının bir karışımını içeriyordu.

Croley, devasa GPU’nun Microsoft’un uygun bilinen NTLM kimlik doğrulama sistemine ve Bcrypt parola kırma özelliğine karşı test edildiğini tweetledi. Karşılaştırma modundaki tüm deneyler için Hashcat v6.2.6 kullanıldı. Sistem yöneticileri, siber güvenlik uzmanları ve bilgisayar korsanları, kullanıcı şifrelerini test etmek yahut çıkarmak için güzel bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir şifre kırma programı olan Hashcat’i kullanılıyor.

Test sonuçlarına nazaran, sekiz RTX 4090 GPU’lu tam donanımlı bir parola karma makinesi, sekiz karakterlik bir parolanın 200 milyar yinelemesinin tamamını 48 dakikada döngüye sokma hesaplama yeteneğine sahip . RTX 4090, RTX 3090’ın evvelki rekorunu 2.5 ile geride bırakıyor. Her iki kıyaslama testi için sadece piyasada bulunan GPU donanımı ve ilgili yazılımlar kullanıldı.

Hashcat programı, parola kurtarmaya yardımcı olabilecek yahut kullanıcıya bağlı olarak öteki şahısların hesaplarına istenmeyen erişime müsaade verebilecek çeşitli atak yolları sunar. Kelamlık hücumları, birleştirici taarruzlar, maske hücumları, kural tabanlı akınlar ve kaba kuvvet atakları bu atak çeşitlerine örnektir. Karşılaştırma sonuçları telaş verici görünebilir, lakin tekniğin sırf az sayıda pratik kullanım örneğine sahip olabileceğini hatırlamak değerli. Hashcat ve başka şifre kırma teknolojileri tarafından mümkün kılınan çok sayıda atak, çoklukla yetersiz güvenlik prosedürlerine yol açan öngörülebilir insan aksiyonlarından faydalanabilir.

NVIDIA’nın RTX 4090 grafik kartını birinci kere piyasaya sürmesi, hem hardcore oyun hem de sentetik performans açısından değerli bir kart olma özelliğini taşıyor Rastgele bir oyunu mevcut en yüksek ayarlarla oynamak için gerekli olan en uygun sürümü içerirken, yeniden de genel olarak akıcı bir tecrübe yaşayabilirler. Lakin güvenlik açığının yanı sıra eserin yüksek maliyeti bir dizi müşteriyi uzaklaştırıyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu