Rekabet Kurumu’nun Yeni Hedefi: Yemeksepeti’ne Soruşturma Açıldı!

Rekabet Kurumu, sıkça haklı görülebilecek nedenlerden kaynaklı büyük şirketler hakkında soruşturma başlatılıyor. Başlatılan soruşturmaların birçoğu da yüklü miktarda para cezasıyla sonuçlanıyor.

Kurumun yeni hedefinde Yemeksepeti var. Yapılan açıklamaya göre platformun kendi kurye hizmetini zorunlu tutuyor olması üye işletmelerin faaliyetlerini zorlaştırıyor ve haksız rekabet ortamı yaratılıyor.

Buna istinidan de Rekabet Kurumu Yemeksepeti hakkında yeni bir soruşturma başlattı.

Yemeksepeti

Yemeksepeti

YemekSepeti ile yemek siparişlerinizi hızlı ve güvenli şekilde verebilirsiniz.

İndir

Rekabet Kurumu, Yemeksepeti’ne Soruşturma Açtı

Kurum, konu ile ilgili yaptığı duyuruda aşağıda yer alan şu ifadelere yer verdi:

Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda AŞ’nin çevrim içi yemek siparişi-servisi platform hizmeti kapsamında kendi kurye hizmetini zorunlu tutmak ve üye işletmelerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve/veya 6. maddesini ihlal ettiği iddialarına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri 07.03.2024 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 24-12/211-M sayı ile karar vermiştir. *Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.”

Başa dön tuşu