Google’dan Fuchsia ile İlgili İlk Açıklamalar

Google’ın Android işletim sisteminin yerini alacak bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı uzun müddettir tartışılan bir husus. Bu hususla ilgili birkaç sızıntı ortaya çıkmış olsa da Google’ın yeni bir işletim sistemi hakkında ne düzeyde olduğu tam olarak bilinmiyordu. Google nihayet yeni işletim sistemi hakkında konuşmaya başladı.

Bir Google sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya nazaran Fuchsia isimli yeni işletim sisteminin en büyük özelliği, tüm Google uygulamalarını bilgisayar, akıllı telefon ya da farklı bir aygıt ayırt etmeksizin çalıştırabilecek olması. Bir öteki deyişle Fuchsia, standart bir taşınabilir işletim sisteminden fazla, kozmik bir işletim sistemi olacak.

Google’dan Hiroshi Lockheimer, Fuchsia için ‘yeni Android’ ya da ‘yeni Chrome OS’ telaffuzlarının yetersiz olduğunu belirtirken, Fuchsia’nın sadece bir taşınabilir işlemci olarak görülmemesi gerektiğini, her türlü form faktörüne uygun, tüm akıllı aygıtlarda çalışacak bir işletim sistemi olacağını belirtti.

Google’ın Fuchsia’dan açık açık konuşmaya başlaması heyecan verici bir gelişme olsa da Fuchsia ile çalışan birinci aygıtları görmek için muhtemelen birkaç yıl daha beklememiz gerekecek. Yeniden de Google’ın bu mevzuda açıklamalarda bulunması, şirketin bu bahse verdiği ehemmiyeti artırdığını ve ilerleyen periyotta daha fazla ayrıntı ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Başa dön tuşu