Plüton’da Patlayan Buz Volkanları, Yüzeyde Su Oluşturuyor

NASA'da çalışan bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya nazaran bir buz volkanının patlaması, Plüton'un yüzeyinde sıvı halde suyun olmasına sebep oldu. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacılardan Dale Cruikshank, Plüton'da yaşanan bu durumun büyük bir sürpriz olduğunu belirterek, Güneş Sistemi'nin uzak noktalarında daha çok keşfedilecek şeyin olduğunu belirtti.

Yapılan bu son araştırmayı tamamlayabilmek için araştırmacı grup, NASA'nın 2015 yılında gerçekleştirmiş olduğu 'Yeni Ufuklar' vazifesinden toplanan dataları kullandı. Araştırmacılar, Plüton'un yüzeyindeki imajlarda ışığın dalga uzunluğunu tahlil ederek, Plüton'un yüzeyinde hangi kimyasal bileşiklerin olabileceğini belirlediler. Buna nazaran Plüton'un yüzeyinde bulunan büyük bir çatlağın etrafında amonyak unsuruna denk geldiler. Araştırmacılar, daha evvelce keşfedilen Virgil Fossa isimli bu çatlağın, Plüton'un yüzeyinde bulunan bir buz volkanından akan sıvı haldeki su sayesinde oluştuğunu düşünüyorlar. Ayrıyeten bu fikirlerini de amonyak varlığıyla destekliyorlar. Bunun sebebi ise amonyağın su içerisinde bulunduğu vakit suyun donma noktasını düşürerek suyu, çok daha soğuk ortamlarda sıvı halde bırakabilme özelliği.

Bilim insanlarının bugüne kadar üretmiş olduğu teoriler genelde Plüton'un kabuğunun iç kısmında bir su okyanusunun bulunabileceğiydi. Lakin bu araştırmayla birlikte Plüton'un yüzeyinde de sıvı haldeki suyun bulunabileceği ispatlanmış oldu. Bu bilgiler bilim insanları için Plüton'un yüzeyinde su olabileceği fikrini tamamlıyordu fakat bilim insanlarının bu bahisle ilgili daha kesin bilgilere ulaşmak için çalışmalarını devam ettirmeleri gerekiyor. Şu an için bu çatlak oluşana kadar bu volkan patlamalarının kaç kere olduğu ve bu patlamaların nizamlı bir halde mi olduğu bilinmiyor. Bu bilinmezleri çözmek için bilim insanları, amonyağın emsal ortamlarda nasıl davranışlar sergilediği üzerinde çalışıyorlar. Bilim insanları Yeni Ufuklar misyonundan aldıkları bilgileri laboratuvar ortamında amonyakla birleştirerek, Plüton ile ilgili büyük bir gizemi çözmeyi amaçlıyorlar.

Başa dön tuşu