Paranormal Olaylarla Uyku Arasında Bir Bağ Keşfedildi

Bugüne dek çabucak hemen herkes en az 1 sefer gece uyumaya hazırlanırken cama vuran ağaç kısmını ya da sandalyenin gerisinde asılı duran pantolonu bir canavara ya da beşere benzettiğiniz olmuştur. Ülkemiz bu durum ekseriyetle 3 harfliler ve karabasanlarla bağdaştırılırken ABD’de de ise ekseriyetle uzaylılar tarafından ziyaret edilme ya da kaçırılma gözüyle bakılıyor.

Bilim insanları bireylerin yaşadığı bu “paranormal” olayların neden olabileceğiyle ilgili uzun yıllardır araştırmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir bilimsel makale ise bilim insanlarının tüm bunların kaynağını keşfetmiş olabileceğini gösteriyor.

Aslında her şey kalitesiz uykuyla başlıyor

18 yaşından büyük 8.853 katılımcının incelendiği araştırmada farklı kentlerde ve ülkelerde yaşayan, farklı dinlere, lisanlara ve ırklara sahip iştirakçilere yaşadıkları paranormal olaylar ve uyku sistemleri hakkında çeşitli sorular soruldu. Ortaya çıkan sonuçlara göreyse başka iştirakçilere kıyasla daha kalitesiz uyku nizamına sahip bireylerin paranormal olaylara daha fazla inandığı ve bu paranormal olaylarla “daha sık karşılaştıklarını “ tabir ettikleri belirtildi. Uyku nizamına ek olarak iştirakçilerin yaşlarının ve cinsiyetlerinin de paranormal olayları görme ve onlara inanma oranını artırdığı tespit edildi.

Yetişkinler için tavsiye edilen 6-8 saatlik ideal uyku müddetinin tersine günde yalnızca birkaç saat uyuyan ve çok geç saatte uyuyup REM uykusunu gereğince alamayan bireylerin çabucak hemen hepsinin hayaletler, şeytanlar, karabasanlar, uzaylılar, yaratıklar ve gibisi varlıkları gördüğünü ve bu varlıklara inandığını belirttiği açıklandı. Ülkü uyku mühletini karşılayan ve üzerine çıkan kullanıcılardaysa bu varlıklara inananlar olsa da onları görenlerin sayısının yok denecek kadar az olduğu araştırma raporlarında belirtildi.

Araştırmacılar ayrıyeten raporda bu deneye katılan iştirakçilerin tamamının soruları cevaplamak için kendilerinin başvurduğunu ve bu nedenle iştirakçilerin rastgele seçilmediğini, sadece başvuran bireylerin deneye dahil edildiğini belirtti. Bu nedenle araştırma sonuçlarının sonlu bir bölümün görüşlerini yansıttığı ve genel nüfusun görüşlerini yansıtmayabileceği özellikle belirtildi. BBC Science Focus mecmuasında yayınlanan bilimsel makaleye burada bulunan bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Tabii kalitesiz uyku tertibine sahip bireylerin inandığı varlıklardan birisi de Karabasanlar. Lakin yaygın inanışın bilakis karabasan dediğimiz şey aslında kolay bir uyku felcidir. Karabasanlar ve uyku felci hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu