Hindistan, Ay’ın Güney Kutup Bölgesine Robot Gönderiyor

Uzaydaki gezegenlerde su bulmak, insanlık için çok değerli çünkü su olan yerde hayat olması çok lakin çok yüksek bir ihtimal. Bu sebeple insanoğlu, bir yere gitmeden önce tıpkı Mars'ta da olduğu üzere orada su olup olmadığını denetim ediyor.

Hindistan ise büyük bir atılımı tam da bu gece gerçekleştiriyor. Lokal saatle 02.51'de ve Türkiye saati ile 00.51'de Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), Chandrayaan-2 uzay aracını Ay'ın göremediğimiz kısmına (karanlık bölge) yanlışsız yola çıkmak üzere fırlatacak.

Türkiye saati ile bu gece 00.00'da başlayacak olan canlı yayın, dünyanın dört bir köşesinden izlenebilecek. Saat gece yarısına geldiğinde buradan canlı yayının gerçekleştirildiği Hindistan merkezli siteye giderek olanları anlık olarak takip edebilirsiniz.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü'nün kuruluşundan beri en kapsamlı ve karmaşık fırlatışını gerçekleştireceği, organizasyonun en yetkili ismi K. Kasturirangan tarafından “ISRO'nun bugün yaptıkları için ülkemizin sahiden gurur duyacağına eminim” sözleri eşliğinde açıklandı.

142 milyon dolar pahasındaki araç Chandrayaan-2, Hindistan'ın 2008'deki ilk Ay misyonunda kullandığı ve Ay üzerinde su aradığıChandrayaan-1'in uygunlaştırılmış hâli.

Chandrayaan-2 ile Hindistan, Ay'a başarılı bir iniş gerçekleştiren 4. ülke olmayı ve NASA'nın bile erişemediği Ay'ın güney kutbuna gitmeyi hedefliyor. ISRO'nun Chandrayaan-2 uzay aracı; uydu modülü, Vikram (iniş platformu) ve Pragyan (gezgin robot) olmak üzere toplamda 3 ana modülden meydana geliyor.

Başa dön tuşu