Bilim İnsanları, Kaplanların Neden Turuncu Olduğunu Açıkladı

Kaplanların çok büyük bir kısmı turuncu renklidir. Bu dev kediler, turuncu renkleriyle yeşil ormanlarda bir kontrast yaratır ve biz beşerler, renk körlüğü sorunu yaşamıyorsak bu rengi, haliyle de bu yırtıcı hayvanı basitçe fark edebiliriz.

Yapılan çalışmalara nazaran kaplanların rengi, kelam konusu avları olduğunda onlara büyük avantaj sağlıyor. Tabiatta pek çok diokromat hayvan tipi bulunuyor. Bu canlılar mavi ve yeşili seçebiliyorlar lakin kelam konusu uzun dalga uzunluğuna sahip renkler olduğunda işleri zorlaşıyor. Kırmızı ve turuncuyu göremeyen bu canlılar için kaplanlar, ormanda çok düzgün gizlenmiş oluyor. Tabiatta geyikler, ceylanlar, kurtlar, köpekler, boğalar, kediler üzere pek çok renk körü canlı tipi bulunuyor.

Bristol Üniversitesi’nden Dr. John Fennell ve takımı, bilgisayar yardımıyla kaplan manzaralarını avların gözünden görülen hale getirdi. Daha sonra bu imgeleri kullanarak gerçek beşerlerle deneyler yaptı. Deneye katılan bireyler, turuncu rengin olduğu imgelerde kaplanları çok daha süratli formda buldular. İki renkli manzaralarda ise bu müddet uzadı.

Burada herkesin aklına tıpkı soru geliyor: Madem kaplanlar bu rengi etraflarıyla uyumlu olmak için geliştirdiler, neden yeşil değiller? Yanıtını Dr. Fennell veriyor. Hekim, araştırmasında memelilerin yeşil kürke sahip olamadığını, bunun için göğüslü biyolojisinin önemli manada değişmesi gerektiğini söylüyor. Tabiatta yeşil olan tek bir göğüslü var, o da tembel hayvanın bir tipi. O hayvan da yeşil renge doğal olarak sahip değil, üstünde yetişen bir alg çeşidinden ötürü yeşil gözüküyor.

Kaplanların hangi turuncu tonundaki kürke sahip oldukları çeşitten tipe değişiyor. Bali kaplanlarının çok koyu renk olan tüyleri avlarına karşı avantaj sağlasa da insanların ilgisini çekti. Hepimizin bildiği üzere tabiatta bir tıbbın başına gelebilecek en makûs şey, insanların ilgisini çekmektir. Haliyle avlana avlana soyları tükendi zavallıların. Bengal kaplanları daha kırmızıya yakın kürklere sahiptir. (Bu hayvanları da avlayacaklardı da sağduyulu beşerler bu sefer erken uyandılar). Amur kaplanları ise renk olarak altın rengine yakındır.

Başa dön tuşu