Ördek Gagasına Sahip Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

Teksas'ta bulunan Big Bend Ulusal Parkı'nda, ördek gagasına sahip, eksiksiz bir dinozor kurukafası bulundu. Aquilarhinus palimentus isimli yeni çeşit, Sistematik Paleontoloji Dergisi'nde duyuruldu.

Teksas Teknik Üniversitesi Profesörü Tom Lehman, 1980'li yıllarda (Master öğrencisiyken) Rattle Snake Mountain'daki taşların katmanları üzerine araştırmalar yapıyordu ve hava tarafından aşındırılmış kemiklere rastladı. Lehman ve arkadaşları, kemikleri incelemek için alsa da birtakım kemikler birbirine yapıştığı için kemikleri incelemek neredeyse imkansızdı. 1990'larda gerçekleştirilen araştırma, eğimli nasal krestin (burun kabartısı) hadrosaurid Gryposaurus'a özel olduğu düşünülüyordu. Tıpkı vakitte enteresan bir çene yapısı da ortaya çıkarıldı.

O vakitler Gryposaurus tipine ilişkin olduğu düşünülen bu kemikler, uzun bir mühlet boyunca araştırıldı ve üzerine çalışmalar yapıldı. Son ortaya çıkan bilgiler ise kemiklerin Gryposaurus'tan daha ilkel olduğunu ve ördek gagasına sahip olan dinozorlara ilişkin olduklarını belirtti.

Araştırmanın başyazarı Dr. Albert Prieto-Marquez, araştırmaya ait “Yeni bulunan ilkel hadrosaurid sayesinde dinozorların kafataslarının neden ve nasıl evrildiğini anlayabiliriz. Bunun yanı sıra bu tıbbın neyden ve neye evrildiği konusunda da bir fikrimiz olabilir” ifadelerini kullandı.

Hadrosaurids olarak bilinen ördek gagalı dinozorlar, Mezozoik Çağ'ın en yaygın herbivorları (otçul) ortasında bulunuyordu ve hepsi misal bir burun yapısına sahipti. Çenelerinin önü, bitkileri daha kolay koparabilmek için U formunda bir gagaya sahipti.

Aquilarhinus palimentus'lar, bundan yaklaşık 80 milyon yıl evvel, şu anda Chihuahuan Çölü'nün bulunduğu alanda bulunuyordu. O zamanlardaysa alan çöl değildi ve antik bir delta, bu çeşidin ömrünü sağlayan habitatı oluşturuyordu. Dinozorlar öldüğündeyse kemikleri akıntılarla birlikte bitki örtüsüne karıştı. Günde iki sefer gerçekleşen akıntılar, dinozorların kemiklerini koruyacak hususları kemiklere taşıdı ve kemikler, demir taşı içerisinde fosilleşti.

Başa dön tuşu