Huawei’nin Kendi İşletim Sistemi Ark’tan Yeni Görüntüler

Bir vakitler HongMeng olarak da anılan Huawei'nin kendi taşınabilir işletim sistemi Ark OS, yakın vakitte Çin ticari marka ofisinde ve Avrupa fikri mülkiyet ofisinde ticari marka olarak tescillenerek sertifikasını aldı.

Almanya'da yapılan patent başvurusu, Huawei'nin Android ve iOS karşısına çıkaracağı Ark işletim sisteminden olduğu söylenilen bulanık bir ekran manzarasını içeriyor. Ekran imgelerinden biri, Android Green Alliance'a atıfta bulunurken bu durum iki manaya gelebilir: Ark OS ya Android tabanlı ya da Android ile uyumlu çalışıyor.

Huawei Aygıtları Lideri ve Tüketici İş Kümesi CEO’su olan Richard Yu, daha evvel yaptığı açıklamarda işletim sistemlerinin akıllı telefonlar, bilgisayarlar, otomobiller, aksesuarlar ve daha birçok akıllı eser ile uyumlu olacağını söylemişti.

Her ne kadar Çin ve ABD ortasındaki ticari savaş devam ediyor olsa da Huawei'nin Android'e bir halde erişimini sürdürebilecek olması epeyce beklenen. Bununla birlikte meselelerin hiçbir biçimde çözülmemesi durumunda, Ark OS'un büsbütün Android yerine geçmek için de hazır olacağı düşünülenler ortasında.

Başa dön tuşu