Araştırmacılar, Paralel Evrenlere Geçit Açmaya Çalışıyor

2019 yılı, insanlığın bir öbür cihana geçitler açtığı birinci yıl olabilir mi? Gölgelerin içindeki yeni bir diyara, bir paralel cihana geçiş mümkün mü? Tahminen. 

ABD Tenessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarından araştırmacılar, en azından kağıt üzerinde bu durumun gerçek olabileceğine inanıyor. Grubun kurulumunu tamamladıkları yeni deneyde, pek çok açıdan bizimkine benzeyen bir ayna kainatla karşılaşacağımıza inanılıyor. 

Bu fikrin ardında ise fizikçi Leah Broussard var. Araştırmacı, gerçekleştirilen teşebbüsü “oldukça çılgın” olarak nitelendirdi. Ayna boyutu, her ne kadar beşere birinci evvel “Ya o Doctor Strange’in attığı büyü değil miydi?” dedirtse de gerçekte fizikçilerin uzun müddettir tartıştıkları bir bahis. Pek çok açıklanamayan sonuç için gerçekliğimizi çarpıtan ayna paralel cihan teorisi ortaya atılır. Yeniden de bu türlü bir kainatın varlığına dair somut bir delil bulunmuyor.

Araştırmacılara ilham veren çalışma, 1990’lı yıllarda yapılan ve nötron parçacıklarının, atom çekirdeğinden proton parçacıklarının çıkartılmasından sonra çökme müddetlerinin incelendiği bir öteki deney idi. Nötronlar, farklı süratlerde çöküp proton oluşturuyordu. (Pozitif bilimlerde başka bütün koşullar birebir olduğunda deneylerin birebir sonuçları vermesi beklenir. Bu durum bir anomali yaratmıştı.)

Sistemlerden birinde, özgür nöronlar manyetik alanlarla yakalanmış ve özel tuzaklara yerleştirilmişti. Öbürleri ise nükleer reaktör akışında yer alıyordu. Reaktör akışındaki parçacıkları, öteki parçacıklardan 9 saniye daha uzun müddette çökmüştü. 

Buradaki sayı küçük bir farkı gösterse de bilim insanlarını rahatsız etmişti. Ayna cihan ile olan etkileşim ortadaki gecikmeyi açıklayablecek bir yol olarak görülüyor.

Yeni deneyde nötronlardan oluşan bir ışın, aşılamayan bir duvara gönderilecek. Duvarın öteki tarafında bir nötron dedektörü bulunacak. Olağanda aygıtın nötron tespit etmemesi bekleniyor. Nötron varlığının gözlemlenmesi durumunda ise paralel cihan teorisi doğrulanmış olacak. Kurulacak olan manyetik alanlar, boyutlar ortasında geçişi kolaylaştıracak. Bir manada birinci kez boyutlararası geçit açılmış olacak. 

Araştırmanın başındaki isim olan Broussard, sonuç olarak “sıfır hareket” tespit etmeyi beklediğini belirtti. Yeniden de duvarın art tarafında bir şeyler bulmaları, pek çok bilimsel tartışmayı da yanında getirecektir.

Paralel cihan teorisi, Büyük Patlama ile ortaya çıkması gereken lakin bir türlü gereğince çok ölçüde bulamadığımız Lithium 7 izotoplarının yerini ve galaksimizin dışından gelen yüksek güçlü, yüksek süratli ışımaları da açıklayabilir. 

Başa dön tuşu