Orbit Fab Uydulara Su İkmali Yapabilen Bir Sistem Geliştirdi

Açıldığı günden bu yana iki sene bile geçmemiş Orbit Fab şirketi, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) devamlı su sağlayarak büyük bir muvaffakiyete imza attı. Bu olayın büyük bir muvaffakiyet sayılmasının sebebi, Orbit Fab’in yerçekimsiz ortamda, kendi geliştirdiği ekipmanlarla yönettiği bir sürecin sonucu olması.

Orbit Fab, yaptığı bu işle, ISS çalışanlarının daha evvel başaramadığı bir iş başarmış oldu ve hem özel şirketlerin hem de NASA’nın bahis uzay olduğu vakit esnek tahliller sunabilecek kuruluşlar olduğunu gösterdi.

Orbit Fab’in geliştirdiği teknoloji aslında yalnızca su ikmali üzerine çalışan bir modelden daha fazlası. Şirketin birinci olarak su ikmali denemesinin sebebi suyun, uzay uçuşları sırasında en çok kullanılan itici güçlerden biri olması. Bu teknoloji daha da ilerlediği vakit, yörüngedeki uydulara devamlı yakıt ikmali yapmak için bile kullanılabilir.

Orbit Fab, yörüngedeki aygıtlarda kullanılması ismine yakıt ikmali arayüzleri için standartlar oluşturmak üzerinde çalışıyor. Bu sayede artık uydularda tek kullanımlık modüller kullanmak yerine daha kalıcı modüller üretilebilir.

Başa dön tuşu