DeepNude Benzeri Uygulamalar, GitHub Üzerinde Yasaklandı

GitHub, yapay zekayı kullanarak uydurma çıplak fotoğraflar oluşturabilen DeepNude uygulamasının kodlarını yasakladı. Geçtiğimiz ay içerisindeki kaynağımız olan Motherboard, Microsoft'un sahip olduğu yazılım geliştirme platformunun, DeepNude gibisi projelere müsamahayla yaklaşmayacağını bildirdi. Motherboard'a açıklama yapan GitHub, sitede bulunan kodların, siyasetlerinde bulunan 'müstehcen içerik' kuralına uymadığını ve depolarından kaldırıldığını bildirdi.

Yapay zeka teknolojisiyle birlikte bayanların çıplak fotoğraflarını onların isteğini almadan oluşturan DeepNude, aslında fiyatlı bir uygulamaydı. Uygulamanın geliştirici grubu, Motherboard'un haberinde bulunan “uygulamanın berbata kullanılma ihtimali çok yüksek” ifadesinden sonra uygulamayı kaldırdı. Tekrar de internet üzerinde birçok benzeri uygulamayı bulmak mümkün.

DeepNude uygulamasının kaldırılmasının akabinde geliştiriciler, farklı bir yolu izledi. DeepNude'un enteresan bir usulle birlikte yapay zeka sorunlarını çözdüğünü belirten geliştiriciler, uygulamanın kodlarının araştırmacılar, geliştiriciler ve moda, sinema ve görsel efekt alanlarında çalışanlar için büyük kolaylık sağlayacağını düşündü. Geliştirici takım, bu tezin akabinde uygulamanın algoritmalarını GitHub üzerine yükledi.

GitHub'ın kılavuzunda “Pornografik olmayan cinsel içerikler projenizin bir modülü olabilir ya da eğitim ve sanatsal maksatlı olarak gösterilebilir fakat müstehcen içeriklerin platformda bulundurulması yasaktır” ifadesi yer alıyor. DeepNude üzere uygulamaların neden tehdit oluşturduğuna dair geçtiğimiz devirde biz de önemli ihtarlarda bulunmuştuk.

DeepNude'un bu kadar reaksiyon almasının gerisinde bir sebep bulunuyor. Çıplak fotoğraflar, DeepNude çıktığı vakit tanıştığımız bir şey değil. Bundan daha evvel Photoshop ya da gibisi programlarla da emsal süreçler gerçekleştirilebiliyordu. DeepNude'un bu kadar reaksiyon almasının gerisindeki asıl sebep, dijital görsel tasarım ya da Photoshop'a dair hiçbir bilgisi olmayanların dahi tek bir tıkla istediği kişiyi çıplak hale getirebilmesinden kaynaklanıyor. Tüm bunların yanı sıra fotoğrafların nispeten gerçekçi oluşu da reaksiyonun boyutunu artırıyor.

Bu yasakların hiçbiri DeepNude şekli uygulamaların internet üzerinden kaldırılmasını sağlamayacak olsa da GitHub'ın bu yasağıyla birlikte algoritmalara ulaşımın daha güç bir hal alacağı düşünülüyor.

Başa dön tuşu