OpenAI’den İlginç Hamle: “Askeri ve Savaş” Politikaları Değiştirildi!

Daha birkaç gün önce OpenAI‘nin kullanım politikaları sayfasında, şirketin teknolojisinin “askerî ve savaş” amaçlı kullanımını yasakladığı açıkça belirtiliyordu. Bu satırın bugün silindiği keşfedildi.

İlk olarak The Intercept tarafından fark edildiği üzere değişiklik günlüğünde de belirtildiği üzere şirket sayfayı 10 Ocak’ta “daha net olmak ve daha fazla hizmete özel rehberlik sağlamak için” güncelledi.

OpenAI Bu Değişikliği Neden Yaptı?

Open AI'den İlginç Hamle: "Askeri ve Savaş" Politikaları Değiştirildi!

Şirket hâlâ büyük dil modellerinin zarar verebilecek herhangi bir şey için kullanılmasını yasaklıyor ve insanları hizmetlerini “silah geliştirmek ya da kullanmak” için kullanmamaları konusunda uyarıyor ancak şirket şimdi “askerî ve savaş” ile ilgili politikasını kaldırmış gibi görünüyor.

Gerçek hayattaki etkilerini henüz görmemiş olsak da ifadelerdeki bu değişiklik tam da dünyanın dört bir yanındaki askerî kurumların yapay zekâ kullanımına ilgi gösterdiği bir döneme denk geliyor.

Yasaklanan kullanımlar listesinde açıkça “askerî ve savaş” ifadesinin yer alması, OpenAI’nin genellikle kazançlı anlaşmalar sunan Savunma Bakanlığı gibi devlet kurumlarıyla çalışamayacağını gösteriyordu. Şirketin şu anda herhangi birini doğrudan öldürebilecek ya da fiziksel zarar verebilecek bir ürünü bulunmuyor ancak bu politika değişikliği önemli bir anlaşmaya yol açmak için gerçekleşmiş olabilir.

OpenAI'den Şaşırtan Açıklama: "ChatGPT İçin Telifli İçerikleri Ücretsiz Kullanmak Zorundayız!"
Yapay Zeka

OpenAI’den Şaşırtan Açıklama: “ChatGPT İçin Telifli İçerikleri Ücretsiz Kullanmak Zorundayız!”

ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’ın İngiliz parlamentosundan, telif hakkı olan eserleri ücretsiz olarak kullanmalarına izin verilmesini talep ettiği bildirildi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu