NASA’dan Ultima Thule Hakkında Yeni Detaylar Geldi

NASA, Kuiper Kuşağı’nda bulunan Ultima Thule (MU69) isimli gök cismi hakkında 16 Mayıs tarihinde birinci dataları yayımladı. Yayımlanan bilgiler, bu cisim hakkında bizlere birinci kesin ve net bilgileri sunmakta. Rapor bilgilerine nazaran, cismin büyük lobu 22x20x7 km; küçük lobu ise 14x14x10 km çapında.

Yayımlanan raporda, Ultima Thule’nin Pluto'dan bile daha kırmızı olduğu belirtilmekte. Hatta New Horizons misyonunda keşfedilen en kırmızı gök cismi olduğu da bilgiler ortasında. Grup kesin olarak emin olmasa da, bu kızarıklığın yüzeydeki organik malzemelerin değişmesi sonucu oluştuğunu düşünüyor.

Ultima Thule, kendi ekseni üzerinde her 15,92 saatte bir dönüşü tamamlıyor. Gök cisminin en parlak noktası, 2 lobunun birleşimindeki krater bölgeleri. Kraterlerden bahsetmişken, Ultima Thule üzerindeki kraterlere bakarsak Kuiper Kuşağı’nda boyutu 1 km altındaki gök cisimlerine fazla rastlanmıyor. Raporda, gök cisminin etrafında atmosfer olmadığı da belirtiliyor.

Elbette bunlar, birinci yakın geçişten elde edilen datalar. İlerleyen vakitlerde NASA'nın, New Horizons misyonunda mevzuyla ilgili daha fazla ayrıntı elde etmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu