ODTÜ’lü Araştırmacılar DNA’nın Müziğini Ortaya Çıkardı

Bazı inanışlarda ve birtakım mitolojilerde yaratılış efsaneleri müziklere dayandırılır. Fizikî olarak evvel imaj sonra ses geldiğini biliyoruz lakin birçok inanışta yaratılışta evvel ses vardır. Bu bazen tek bir söz, bazen bir müzik bazen de bir şiir olabiliyor.

Yeterince şairane düşünürseniz beşerler da üniversal notaları içinde taşıyorlar. ODTÜ’lü bilim insanları, insan DNA’sının müziğini ve görselini değiştirebilen bilgisayar programı geliştirdi. Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Elif Sürer, yaptığı açıklamada ‘İçimdeki Müzik’ isimli projeden bahsetti.

Elif Sürer projeye yüksek lisans öğrencisi Elif Bozlak ile birlikte başladıklarını söyledi. Bir sanat enstalasyonu olarak başlayan projede DNA’da bulunan kromozomların gitar teli uzunluğuna ve notalara çevrilmesiyle bir arada DNA’nın müziği de ortaya çıkmış oldu.

Sürer, “bang. Arka Prix Innovation'da sergilenen projemiz, 92 bireyden alınan datalarla Bologna'daki GOODTECHS 2018 akademik konferansında da sunuldu” sözünü kullandı. Sürer ayrıyeten müziğin tınısının bireyden şahsa değişip değişmediğine dair de bir çalışma yaptıklarını söyledi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Aybar Can Acar ise beşerler ortasındaki farkın sebebinin kromozomlardaki farklılıklar olduğunu söyledi. Acar, “Kromozomun tamamını tel üzere düşünürsek, bir saz ya da gitar teli olsun, bunu perdelere ayırdığımızı düşünelim. Sekanslama sonucunda bu perdelerde mutasyon olduğunda sırayla bu perdelere basarak şahsa has melodiyi çıkarmış oluyoruz.” dedi.

Yazılıma ek olarak bir alet geliştirdiklerini belirten Acar, insanların kromozomundaki melodilerin bu alet sayesinde çalınabildiğini ve hangi melodinin hangi kromozomdan geldiğinin görülebildiğini söylüyor. Acar’a nazaran bu müzik, öbür kimsede olmayan ve muhtemelen de olmayacak bir müzik ortaya çıkarıyor.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Elif Bozlak ise projede 5 farklı kişinin DNA bilgilerini kullandıklarını söylerken, daha evvel de emsal çalışmalar yapıldığını lakin DNA mutasyonları ile bireye özel bir müzik ve görsel çıkarılması durumunun olmadığını söyledi. Bozlak, “Kromozomların uzunluklarını başka ayrı gitar teline eşitleyerek frekans bedellerine çevirdik. Sonrasında bu frekans datalarından üzerine farklı sesler ve görseller, animasyonlar oluşturduk” dedi. Bozlak gayelerini da eğlenceli ve dikkat cazibeli bir yolla DNA’yı öğretmek olarak açıkladı.

Elif Bozlak, müziğinin çıkarılmasını isteyen şahıslara olması durumunda bu sürecin vakit alacağını lakin kişinin müziğini çıkarabileceklerini belirtti.

Başa dön tuşu