Apollo 11’in Ay’a İniş Kasetleri 1,8 Milyon Dolara Satıldı

1969'daki Apollo 11 görevinde ilk Ay’a inişin kaydedildiği video kasetleri, Sotheby’s aracılığıyla açık arttırmada cumartesi günü tam 1,82 milyon dolara satıldı. Görüntü koleksiyonunun içeriğinde üç adet sinema makarası bulunuyor. Bu görüntüler, Houston’da ve Texas’taki Mission Control’de kaydedilmiş ve toplamda 2 saat 24 dakika uzunluğunda imgeler barındırıyor.

Film makaraları ortasında, Armstrong ve Buzz Aldrin'in Ay’a birinci adımlarını attığı an ve astronotların ABD bayrağını Ay’ın yüzeyine koydukları imgeler yer alıyor. 9 dakikalık eski Apollo 11 vazifesini içeren imgelerden farklı olarak bu kasetler, Ay’a inişin tüm faaliyetlerini gösteriyor. Aracı Sotheby’s, bu kasetlerdeki ses kalitelerinin harika olduğunu belirtiyor.

Bu manzaralar, hayli güzel bir görünüme sahip olsa bile bu kasetlerden daha uygun bir görüntü kaydı bulunuyor. NASA Apollo 11 vazifesi sırasında faaliyetleri videoya aldığı sırada, yavaş tarama televizyon formatı (SSTV) olarak bilinen bir formatta Ay’dan Dünya’ya yayın yaptı. Faaliyetleri televizyon izleyicilerine yayınlamak için görüntüler, eşzamanlı olarak standart NTSC formatına yine formatlandı ve manzaralar canlı olarak yayınlandı.

Açık arttırmada satın alınan manzaralar, yine formatlandırılmış NTSC görüntülerinin bir kaydı. Ham SSTV manzaralarının NASA tarafından kaydedildiğine inanılıyor. Bu yüzden bu NTSC makaraları, muhtemelen Ay’daki o değerli günden alabileceğimiz en düzgün görünüm. Makaralardaki tüm çekimler daha evvel görülmüştü ancak çekimler yayıldıkça geçen vakitte kalitelerini kaybettiler. Bu yüzden NASA’daki imajlar çok daha güzel durumda.

Peki, bu kasetleri açık arttırma ile kim satıyordu? 1976 yılında devlet tarafından yapılan bir açık arttırmada kasetleri satın alan Gary George isminde bir eski NASA stajyeri, bu makaralar için yalnızca 217 dolar ödedi. 2008 yılında bu kasetleri dijital ortama aktaran George, artık kasetleri tam 1,8 milyon dolara sattı. Satın alan kişinin ya da kurumun ise ismi açıklanmadı.

Başa dön tuşu