Nissan, Pirinç Üreticilerini Rahatlatacak Bir Robot Üretti

Asya kıtası, uzun bir müddettir pirinç üretiminin büyük bir kısmına mesken sahipliği yapıyor. Bu süreç boyunca beşerler, tarlaları otlardan ve böceklerden korumak için haşere ilaçları kullanmak yerine ördeklerden faydalanıyordu. Ördekler, tarlalarda gezinirken otları parçalayıp böcekleri yiyorlardı. 21. yüzyılda bu sistem çok geniş kapsamda kullanılmıyor lakin yeni bir teknoloji, ördeklerin yaptığına benzeri bir biçimde pirinç tarlalarını koruyabilir.

Japonya menşeili otomobil üreticisi Nissan’da çalışan bir mühendis, ördeklerin alternatifi olabilecek bir robot üretti. Gelen bilgilere nazaran robotu üreten mühendis, ürettiği prototipi Japonya’nın kuzeydoğusunda bulunan Yamagata Prefektörlüğü’nde test ediyor. Her ne kadar buluş, şimdilik büyük reklamlarla desteklenmiyor olsa da aslında teknolojinin hoş kullanımlarından biri diyebiliriz. Nissan’ın YouTube kanalında robotun bir görüntüsü da paylaşıldı. Görüntü şimdilik maalesef Türkçe ya da İngilizce altyazıya sahip değil fakat görüntü, robotun tasarımı ve işleyişiyle ilgili bilgiler barındırıyor.

Biraz aygıttan bahsedecek olursak robotun ismi Aigamo. İsmini eski vakitlerde kullanılan bir ördek çeşidinden alan robot, 1,5 kilogram tartısında ve boyutu da robot süpürgelere çok yakın. Robotun alt tarafında bulunan iki adet kauçuk fırça, ördeklerin ayaklarından esinlenilerek yaratılmış. Robot bu fırçalar sayesinde suyu karıştırarak yabani otların kök salmasına mani oluyor.

Buluşun Japonya’da azalma eğilimi gösteren ve yaşlanan jenerasyondan ötürü tehdit altında olan pirinç üreticiliğinin kurtuluşu olabileceği düşünülüyor.

Başa dön tuşu