Microsoft’tan, Windows’un Yavaş Kapanmasıyla İlgili Açıklama

Teknoloji devi Microsoft her fırsatta en meselesiz, stabil ve performansı yüksek işletim sisteminin Windows 10 olduğunu söylüyor. Lakin ne yazıkki Microsoft'un bu işletim sistemi, piyasaya sürülmesinin üzerinden yıllar geçmesine karşın pek çok sorun yaşıyor. Sıkıntılara bir biçimde tahliller bulunsa da kullanıcılar ve teknoloji uzmanları bu problemleri Microsoft'un hanesine büyük eksiler olarak işliyorlar. Microsoft son olarak Windows 10'un 1809 sürümlerinde karşılaşılan bir kusurun tahliliyle ilgili açıklamalar yaptı.

Microsoft'un 10 Ekim 2018 tarihinde hizmete sunduğu Windows 10 1809 sürüm güncellemesini kullanan müşterileri son vakitlerde bilgisayarlarının yavaş kapandıklarını fark ettiler. Bildirimlerin üzerine Microsoft hususla ilgili olarak çalışmalarını tamamladı. Bu yanılgıyı bilinen bir sorun olarak tanımlamayan Microsoft, bilgisayarların yavaş kapanmasına neden olan bu sorunların nedenini USB-C olarak gösterdi.

Yapılan açıklamalara nazaran bu sorun, Windows 10'da bulunan Intel'in USB-C Tipi Bağlayıcı Sistem Yazılım Arabirimi yazılımından kaynaklanıyor. Bir kullanıcı, USB-C tipinde bir aygıtı bilgisayarına bağladığı vakit otomatik olarak çalışan bu yazılım, aygıtın hakikat bir biçimde bilgisayara bağlanmasına imkan sağlıyor lakin yaşanan bir sorun, USB-C irtibatı kesilmiş olsa bile bilgisayarların yavaş kapanmasına neden oluyor.

Bilgisayarın yaklaşık olarak 1 dakika daha geç kapanmasına neden bu sorunun, ilgili yazılımdan kaynaklandığını açıklayan Microsoft, bu sorunun nasıl düzeltilebileceğine yönelik bir çözümse sunmadı. Sorunun bilgisayarın genel donanımına ya da performansına farklı bir tesir yaratmadığını söyleyen Microsoft, bu sorun nedeniyle USB-C girişli aygıtların çalışmalarında da rastgele bir sorun oluşmayacağını açıkladı.

Başa dön tuşu