Giyilebilir Cihaz Satışlarında Xiaomi Apple’ı Geride Bıraktı

Giyilebilir teknolojiler alanında büyük muvaffakiyet yakalayan Xiaomi, satışlarda geçen yılın birebir periyoduna kıyasla %90.9'luk inanılmaz bir artış gerçekleştirdi. IDC'nin açıklamalarına nazaran bu artışın en büyük sebebi, Mi Band 3'ün piyasaya sürülmesi ve Xiaomi'nin Çin dışına genişleme siyaseti. Çin içindeki satışlar, hala satışlarının %61'ini oluştursa da pazarı genişletme siyasetinden evvel Çin içine yapılan satışların oranı %80'di. Bu azalma Xiaomi'nin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika dahil olmak üzere öbür kıtalarda pazarını başarılı halde büyüttüğü manasına geliyor. 

Giyilebilir teknoloji pazarı, 2018'de %21.7'lik bir büyüme gösterdi. IDC'ye nazaran bu büyüme akıllı saatler vasıtasıyla değil, daha kolay giyilebilir aygıtlar sayesinde yaşandı. Kolay aygıtların daha temel özelliklerinin ve daha düşük fiyatlarının insanlara cazibeli geldiği belirtilen raporda, büyümenin büyük kısmının Asya ve Pasifik'te yaşandığı belirtildi. ABD'de de ise pazar büyüklüğü %0.4 oranında küçüldü.

ABD'de yaşanan küçülmeye karşın, küresel bir şirket olan Apple, geçmiş yılın birebir periyoduna nazaran satışlarını %50.4 oranında arttırdı. Bu büyümenin nedeni olarak da Apple Watch Series 4'ün satışa sunulması gösteriliyor. Buna karşın Apple'ın bu çeyrek satışlarının %20'sinin yeni aygıtlardan oluşması oldukça değişik. Yapılabilecek en gerçekçi yorum, Apple Watch Series 3'ün düşen fiyatlarının insanlara cazip gelmiş olması. 

Giyilebilir teknolojiler alanında pazar hissesi sıralamarında üçüncülüğü Fitbit, dördüncülüğü Huawei ve beşinciliği de Samsung almış durumda. 

IDC'ye nazaran, giyilebilir aygıtlar pazarında Apple ve Fitbit'in premium eserleri yüksek fiyatlara sunuyor olması, öbür üreticilerin önünü açıyor. Ancak akıllı saatlere eklenen sıhhatle alakalı özellikler, tekrar bu firmaları doruğa taşıyabilir. 

Başa dön tuşu