NASA’nın Yeni Ay Görevi 30 Milyar Dolara Mal Olacak

NASA’nın astronotları tekrar Ay’a götürecek olan Artemis misyonunun gelecek 5 yılda 30 milyar dolara mal olacağı uzay ajansının lideri tarafından onayladı. Ek olarak lider Jim Bridenstine, projeyi israf ve NASA’yı öteki bilimsel çalışmalardan uzaklaştıracağı şeklindeki tenkitlere karşı savundu.

1961 yılında başlayan, 1972 yılında biten ve Sovyetleri uzay yarışında yenmeyi amaçlayan Apollo programından beri ABD, beşerli bir Ay misyonu gerçekleştirmedi lakin artık NASA, Mars’a ulaşmak ve Güneş sisteminin daha uzak kısımlarını keşfetmek için Dünya’nın uydusunu bir basamak olarak görüyor.

Tahmin edileceği üzere bu cins projeler ucuz olmuyor. Artemis olarak anılan projenin ne kadar mal olacağı, resmi olmayan kestirimlerle uzun bir müddettir gündemde. Bu yıl NASA, bu proje için 1,6 milyar dolar bütçe talep etti lakin Bridenstine’e nazaran bu fiyat, projeyi tamamlamak için gereken toplam bütçenin çok az bir kısmı.

Bridenstine, CNN Business’a projenin toplam 20 ile 30 milyar dolar ortasında mal olabileceğini söyledi. Belirlenen bütçeye NASA’nın öteki projelerinin dâhil olmadığını belirtelim. Bu da NASA’nın bütçesine yıllık 4 ile 6 milyar dolar eklenmesi gerektiği manasına geliyor.

Bridenstine, bu projenin uzay keşfinin mukadderatını değiştirebileceğinin altını çizdi ve istenilen 1,6 milyar doların proje için az olduğunu söyledi. Ayrıyeten Bridenstine, idareyle görüşmelerinin devam ettiğini de ekledi.

Projenin bu kadar büyük bütçeli olması, NASA’nın başka misyonlarını tehdit edip etmediği korkusunu gündeme getirdi lakin NASA, durumun bu türlü olmadığını zira projenin öteki Ay misyonlarından farklı olacağını söyledi. NASA, projenin büyük ölçekte SpaceX, Boeing, Blue Origin üzere özel bölüm takviyeli yürüyeceğini belirtti. Böylelikle en gelişmiş ve uygun teknolojilerin seçilebileceğini ve teknolojinin geliştirilmesi için ekstra bütçe istenmeyeceğini de ekledi. Bridenstine, Apollo misyonlarından farklı olarak sürdürülebilirlik için çalıştıklarını, böylece uzun vadede uzay yatırımlarının kıymetli olmasını önlemek istediklerini belirtti.

Başa dön tuşu