NASA, Ceres’te Buz Volkanı Bulunduğunu Açıkladı

NASA’dan yapılan açıklamaya göre Güneş sisteminin bilinen en büyük asteroidi olan Ceres’te insanlığın daha evvel hiç görmediği bir buz volkanı bulunuyor. Ceres’te bulunan Ahuna Mons; erimiş kaya yerine, çamurla karışık soğuk ve tuzlu su püskürten bir soğuk volkan.

Ahuna Mons’un donmadan evvel bir çamur kabarcığından oluştuğu, cüce gezegenin içerisinden yükseldiği ve yansıtıcı tuz bakımından varlıklı olan zayıf bir noktayı zorladığı düşünülüyor. NASA’ya nazaran parlak çizgileri, Ceres’te bulunan öteki malzemelerle benzerlik gösteriyor hatta kimilerinin Ceres’in ünlü parlak noktalarından sorumlu olduğu düşünülüyor.

Ceres’te bulunan ve artık etkin olmayan bu genç volkan epeyce şaşırtan zira Ceres’in çapı, ABD’nin Teksas eyaletinin genişliği kadar (yani epey küçük). Böyle küçük kütlelerin ise oluşumundan çabucak sonra ısılarını kaybetmeleri gerekiyor. Ahuna Mons, Ceres’in görece yakın tarihte oluşan soğuk volkanı oluşturabilecek kadar ısıya sahip olduğunu gösteriyor.

Buz volkanları, Güneş sistemimizdeki farklı yerlerde de bulunmuştu. Bunun örneklerinden bir tanesi de Güney Kutbu'ndaki buzlu kabuğunda bulunan çatlaklardan buz ve su parçacıkları sızdıran bir kaynağa sahip olan Satürn’ün uydusu Enceladus.

Enceladus, Ceres’ten küçük olsa da etrafındaki başka uydular ve Satürn’ün yerçekimi kuvveti sayesinde içerisinde ısı üretebiliyor fakat Ceres, epeyce izole bir dünya ve bu yüzden etrafında değerli bir yerçekimi kuvveti alabileceği kaynak bulunmuyor.

Başa dön tuşu