ChatGPT, Windows 3.1’de Çalıştırıldı: Peki Ama Nasıl?

Bir geliştirici, eski Windows 3.1 işletim sistemi için WinGPT adlı bir ChatGPT sürümü oluşturdu.

Windows 3.1 gibi neredeyse hiç kullanılmayan bir işletim sisteminde ChatGPT’nin çalıştırılmasının pek bir önemi olmasa da WinGPT, ChatGPT yanıtlarının temel bir versiyonunu sunuyor ve 386 çip gibi eski donanımlarda çalışabiliyor.

Windle’ı (bir Wordle klonu) yaratmasıyla tanınan geliştirici, Windows 3.1’e yapay zekâ yetenekleri getirmek istedi. WinGPT, bunu gerçekleştirebilmek için Microsoft’un standart Windows API’sini kullanarak C dilinde yazılmış ve TLS 1.3 kullanarak OpenAI’nin API sunucusuna bağlanıyor.

ChatGPT, Windows 3.1’de Nasıl Çalıştırıldı?

ChatGPT, Windows 3.1'de Çalıştırıldı: Peki Ama Nasıl?

Bununla birlikte sınırlı bellek desteği nedeniyle, ChatGPT yanıtları yalnızca konuşma bağlamı olmayan kısa ifadelerden oluşuyor.

Windows 3.1’deki mevcut kontroller sınırlı olduğu için uygulamanın geliştiricisi kullanıcı arayüzünü oluştururken zorluklarla karşılaştırdığını belirtse de görünen o ki öyle ya da böyle, böylesine eski bir işletim sisteminde ChatGPT’yi çalıştırmak mümkün. Geliştirici, yaşadığı süreci şu ifadelerle anlattı:

“Kullanıcı arabiriminin çoğunu doğrudan C’de oluşturdum, yani her bir UI bileşeninin kodda manuel olarak oluşturulması gerekiyordu.

Windows 3.1 ile herhangi bir program tarafından kullanılabilen standart kontrol setinin inanılmaz derecede sınırlı olmasına şaşırdım. Beklediğiniz bazı kontroller var; basma düğmeleri, onay kutuları, radyo düğmeleri, düzenleme kutuları gibi ancak işletim sisteminin kendisinde kullanılanlar da dâhil olmak üzere ihtiyaç duyabileceğiniz diğer kontroller mevcut değil.”

Microsoft Kendi Yapay Zekasını Duyurdu: ChatGPT'den Daha İyi Performans Gösteriyor!
Yapay Zeka

Microsoft Kendi Yapay Zekasını Duyurdu: ChatGPT’den Daha İyi Performans Gösteriyor!

Microsoft, şaşırtıcı bir atılımla 1,3 milyar parametreye sahip en yeni dil modeli Phi-1’i tanıttı.

ChatGPT Şaşırtmaya Devam Ediyor: Windows Anahtarı Üretti
Yapay Zeka

ChatGPT Şaşırtmaya Devam Ediyor: Windows Anahtarı Üretti

Windows işletim sistemlerini aktif hale getirmek için öncelikle size özel bir anahtarınız olması gerekiyor. Bu anahtarı doğrudan satın alabilir veya teknoloji meraklıları gibi çeşitli yollara başvurarak geçerli anahtarlar almanın yollarını bir şekilde bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu