Galaktik Rüzgârlar Ne Kadar Hızlı?

Birçok galaksinin merkezinde yer alan üstün kütleli kara deliklerin, galaksilerin evrimini etkilediği ortaya çıktı. Bu tesir ise kara deliğin galaksideki gereçleri adete yiyip bitirmesiyle meydana geliyor. Bu fenomen de kara delik tarafından salıverilen gücün galaksinin merkezindeki enerjiyi dışa salmasına sebep oluyor ve bu olaya galaktik rüzgâr ismi veriliyor.

Bu rüzgârın suratı saatte 4,3 milyon km olarak ölçüldü ki bu daha evvel hayal edilenden çok daha güçlü olduğu manasına geliyor. Bu düzenleyici düzenek, kozmolojik vakit ölçeğinde yıldızların oluşum evrimine de ışık tutuyor.

Aşırı derecede parlak faal galaktik çekirdekler olan kuasarlardaki bu rüzgârlar üzerinde çalışmak için BUYRUK ismi verilen Gran Telescopio Canarias’da bulunan kızılötesi spektrograf kullanıldı.

IAC araştırmacılarından Cristina Ramos Almeida, “EMIR, kızılötesi menzilini kullanarak bu kuasardaki moleküler gaz ve iyonlaşmış rüzgâr üzerinde çalışmamıza imkan sağladı. Bu tahlil epeyce değerli zira her vakit emsal özellikler göstermiyorlar ki bu da bize bu rüzgârların nasıl oluştuğunu ve kendilerine mesken sahipliği yapan galaksileri nasıl etkilediğini olağanüstü bir halde gösteriyor.” dedi.

Bu çalışma ve öteki lokal kuasarlar, araştırmacıların erken galaksi devirlerinde neler olduğunu ve bugün gördüğümüz yapılarına nasıl ulaştıklarını anlamasına yardımcı olacak.

Başa dön tuşu