NASA’nın TESS Uydusu , Gizemli Bir Süpernova Keşfetti

NASA, geçtiğimiz nisan ayında şimdi keşfedilmemiş ötegezegenleri takip etmek için tasarlanmış yörüngesel teleskobu TESS’i (Transiting Exoplanet Survey Satellite) kullanmaya başlamıştı. Epey başarılı olan TESS, bu görevine ilk süpernovasını gözlemlemek için orta verdi.

Ohio Devlet Üniversitesi’nin yaptığı açıklamaya göre beyaz cüce yıldızın patlamasıyla oluşan süpernovadaki bilgiler; gökbilimcilerin, kimi yıldızların neden ve nasıl patladığı istikametindeki varsayımlarına meydan okuyor. Bu süpernovanın gökbilimcileri zorlamasının sebebi ise ardında hidrojen izi bırakması. Bu element, olağanda beyaz cücelerde rastlanan bir element değil. Gökbilimciler, şu an neler olduğuna dair yeni açıklama arayışındalar.

Monthyl Notices of the Royal Astronomical Society mecmuasında mayıs ayında yayınlanan araştırmaya nazaran gökbilimciler, TESS’in de tespit ettiği Tip 1a süpernovalar için iki beyaz cüce yıldızın birbiriyle etkileşime geçmesi gerektiğini varsayıyorlar lakin bu açıklama da yeni keşfedilen hidrojeni tam olarak açıklamaya yetmiyor.

Ohio Devlet Üniversitesi’nde gökbilimci olan Patrick Vallely, yapılan açıklamada “Bu yıldızların patladığını yıllardır biliyoruz fakat neden patladığına dair çok fazla fikrimiz yok” dedi.

Vallely’nin yüksek lisans danışmanı Kris Stanek de takımın, beyaz cücenin ikinci bir beyaz cüce yerine öteki çeşitten bir yıldızı tüketip tüketmediğini denetim ettiğini lakin o stil süpernovaların da daha farklı görüneceğini söyledi. Stanek, patlamanın muhtemelen üçüncü bir yıldızı daha tükettiğini ve bu yüzden alışılmadık hidrojen izleri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu