İlk Kez Beyinler Arasında Düşünce Gücüyle İletişim Kuruldu

Sadece düşünerek bir diğerine ileti gönderebilmek ister miydiniz? Tarihte birinci kere araştırmacılar, insanların fikir gücüyle bağlantı kurmasını sağladılar.

Yapılan deneyde üç iştirakçi, birbirleriyle yalnızca beyinlerini kullanarak irtibat kurdu ve çeşitli problemleri çözdü. Washington Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, BrainNet ismi verilen sistem ile beyinden beyefendisine irtibat kuruldu. Bu muvaffakiyet, telepatik iletişim gerçekleştirme yolunda değerli bir adım oldu. 

Washington Üniversitesi Paul G. Allen Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Okulu’ndan profesör Rajesh Rao, “İnsanlar, bağlantı kurarak tek başımıza çözemeyeceğimiz sıkıntıları çözen ve işbirliği yapan toplumsal varlıklardır. Bir küme insanın sadece beyinlerini kullanarak işbirliği yapıp yapamayacağını merak ettik. BrainNet fikrini de bu türlü bulduk: iki kişi, üçüncü bir şahsa sorunun tahlili için yardım ediyor.” dedi.

Nisan ayında Scientific Reports’da yayımlanan çalışmada iki kişinin, üçüncü bir şahsa bağlı bir başlık yardımıyla yardımcı olduğu belirtildi. İştirakçiler, bir çeşit tetris oyununu bir arada oynadı. Gönderici ismi verilen iki kişi, oyunu görebiliyor lakin denetim edemiyordu. Üçüncü kişi ise oyunu görbiliyor lakin başka bilgileri edinmek için ‘ortaklarına’ güvenmek zorundaydı.

Üç iştirakçi da farklı odalara konuldu. Bu iştirakçiler birbirlerini göremiyor, duyamıyor ve bildiğimiz manada irtibat kuramıyordu. Kablolarla iletilen ihtarlar, alıcının beynine elektrik dalgaları olarak gönderildi. Teknik olarak alıcının beynindeki nöronlar, göndericiden gelen bilgileri ‘gördüğü’ tarafında kandırılmış oldu. 

Araştırmacılar, teknolojinin verimli olarak gelişmesi halinde zihinsel olarak bir ortada olan şahısların bir arada çalışıp problemleri çözebileceğini söylüyor. Elbette ki bu çalışmanın tekrar edilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

Başa dön tuşu