Star Trek’teki Şeffaf Alüminyum Gerçek Olmaya Çok Yakın

1986 yılında vizyona giren 4. Star Trek sineması, transparan alüminyum konseptini hayatımıza sokmuştu. O günden bu yana, bu tıp gereçler üretilip üretilemeyeceği büyük bir merak konusu idi. Araştırmacılar, bu bahiste değerli bir ilerleme kaydetti. 

Gerçek hayatta büsbütün transparan bir alüminyum yapısı üretmemiz mümkün değil. Tekrar de o noktaya yaklaşmamızı sağlayan, alüminyum bileşenli iki seramik çeşidi var: magnezyum alüminat ve alüminyum oksinitrür. Her iki bileşik de sert ve ince olsa da alüminyum oksitnitrünün özellikleri daha dikkat cazibeli. 

Alüminyum oksinitrür, yüksek ısı ve basınca maruz kalmış alüminat tozu bileşenlerinden oluşuyor. Daha sonra soğutulan bu seramik, cilalanıp istenilen hale getiriliyor. 

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), 2006 yılında bu husus üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. O projenin iştirakçilerinden olan Surnet Corporation, bugün bu malzemeyi ALON ismi altında ticari olarak üretiyor. 

Wonder World isimli YouTube kanalında bu materyalin üretimine, kurşun geçirmez cam ile karşıaştırmasına ve zırh imali dışındaki potansiyel kullanım alanlarına dair bilgiler veriliyor. Görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz. 

Başa dön tuşu