NASA’nın MAVEN Uzay Aracı Mars’ın Yeni Fotoğraflarını Çekti!

NASA‘nın Mars kaşifi MAVEN, Dünya’nın komşu gezegenini büyüleyici ayrıntılarla görüntüleyerek Mars’ın Güneş etrafındaki yörüngesinde değişen mevsimleri gözler önüne serdi.

MAVEN, gezegeni ultraviyole ışıkta (görünür ışıktan daha kısa dalga boylarına sahip) görüntülüyor. Uzay aracı, Imaging Ultraviolet Spectrograph (IUVS) enstrümanını kullanarak 2022 ve 2023 yıllarında, gezegen eliptik yörüngesinin zıt uçlarına yakınken Mars’ın küresel görüntülerini çekti. NASA Perşembe günü Mars’ın güney ve kuzey yarım kürelerini yeni ve güzel tonlarda gösteren iki görüntü yayınladı.

Mars’ın Yaz Mevsiminde Çekilen Görüntüsü

nasa-mars-yeni-fotograflar

İlk görüntü Temmuz 2022’de Mars’ın güney yarımküresinin yaz mevsiminde çekildi. Mars’ın Güneş etrafındaki yörüngesi Dünya’ya kıyasla kabaca iki kat daha uzun sürüyor, dolayısıyla kızıl gezegende mevsimler Dünya’dakinin yaklaşık iki katı kadar sürüyor.

Mars’ın bu görüntüsünde, gezegenin en derin kraterlerinden biri (Argyre Havzası olarak bilinir) sol altta soluk pembe bir tonda, atmosferik bir pusla kaplı olarak görünüyor. Görüntünün sol üst kısmında Valles Marineris’in derin kanyonları yer alırken, yaz sıcaklığından dolayı küçülen güney kutup buz örtüsü görüntünün alt kısmında beyaz renkte görülebiliyor.

Mars’ın Kış Mevsiminde Çekilen Görüntüsü

nasa-mars-yeni-fotograflar

Mars’ın ikinci görüntüsü Ocak 2023‘te, gezegen Güneş yörüngesindeki en uzak noktasındayken çekildi.

MAVEN, Mars’ın kuzey yarımküresinin çarpıcı bir görüntüsünü sunuyor ve burada gezegenin sert kış mevsimi, gezegenin ozonunun bu görüntüde canlı bir eflatun olarak gösterilen üst kısımda birikmesine neden oluyor. Ozon, kuzey ilkbaharında gezegenin atmosferindeki su buharı ile tepkimeye girerek yok oluyor ve kış boyunca daha düşük irtifalarla sınırlı kalıyor.

Peki siz bu görüntüler hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

NASA, Mars'tan Topladığı Örnekleri Ne Zaman Getirecek?
Bilim

NASA, Mars’tan Topladığı Örnekleri Ne Zaman Getirecek?

Mars yüzeyinden örnekler getirerek bilim insanlarına Mars kayalarını yakından inceleme şansı verecek olan görevin daha önce 2030’ların başında gerçekleşmesi beklenirken, yeni raporlar Mars Örnek Dönüşü görevinin ileride bazı büyük gecikmeler görebileceğini gösteriyor.

Mars'ta Su Bulunduğu İddia Edilen Krater Görüntülendi!
Bilim

Mars’ta Su Bulunduğu İddia Edilen Krater Görüntülendi!

NASA’nın Perseverance keşif aracı Şubat 2021’den bu yana Mars’ın kayalık ve ıssız yüzeyini araştırıyor.

Başa dön tuşu