NASA’dan Girdap Açıklaması: “Ne Olduğunu Biz de Bilmiyoruz”

Uzay çalışmaları denince insanların büyük kısmının aklına birinci olarak NASA geliyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı, sık sık harika imgeleri bizimle paylaşıyor. Genelde paylaştığı görsellerle bir arada ne gördüğümüze dair bir açıklama da paylaşan kuruluş, bu sefer gördüğümüz şeyin ne olduğundan emin değil.

Güneş Sistemi içindeki en büyük gezegen olan Jüpiter’de gerçekleşen bir fırtınaya ilişkin manzaraları paylaşan NASA yetkilileri, “Jüpiter üzerindeki siyah nokta nedir? Kimse emin değil. Jüpiter etrafındaki son temaslarımızda robotik uzay mekiği siyah bir bulut keşfetti. Etraftaki bulutlar bir girdabın oluştuğunu gösteriyor. Fakat bu mevzuda net bir açıklama yapmak mümkün değil” açıklamasını yaptı.

Görüntü, 29 Mayıs’ta Juno isimli uzay aracı tarafından çekildi. Juno, imgeyi gezegene 15 bin kilometre uzaklıktan çekti.

Juno uzay aracı, uzun vakittir Jüpiter ve uydularında incelemelerde bulunuyor. Daha evvel de araçtan gelen imgeler kamuoyu ile paylaşılmıştı. Juno şimdiye kadar Jüpiter'in büyük kırmızı lekesini, uydularını ve gezegende gelişen hava olaylarını görüntüledi ve kıymetli bilimsel bilgiler toplamayı başardı.

Başa dön tuşu