NASA, İsrail Uydusunun Ay’a Çakıldığı Bölgeyi Paylaştı

Ay’a seyahat etmek çok uzun mühlet boyunca bilim kurgu yapıtlarında ve yer aldıktan sonra Soğuk Savaş periyodunda muhteşem güç olan ülkelerin ana amacı haline gelmişti. Uzay yarışında Sovyetler Birliği süratli başlasa da Ay’a inişi birinci gerçekleştiren ABD olmuştu.

O günden bu yana Ay’a iniş yapabilen çok fazla araç olmadı. ABD, Rusya ve Çin, bugüne kadar Ay yüzeyine iniş yapabilen ülkeler oldu. İsrail de bu ülkelere katılmak maksadıyla küçük bir uydu olan Beresheet isimli aracını gönderdi. Araç uyduya iniş yapmayı başaramadı ve çakıldı.

NASA’nın Ay’ın etrafında yörüngede müşahede yapan LRO isimli aracı, 22 Nisan’da çarpışma bölgesinin imajlarını çekti. Çarpışma noktasının 90 kilometre üstünden geçen araç, kaza bölgesini de kameraya aldı.

Görüntülerde Beresheet aracın Ay yüzeyinde 10 metre uzunluğunda bir iz bırakıp sonra da yok olduğu gözüküyor. LRO aracı, İsrail uydusunun çarpışma esnasında bir krater oluşturup oluşturmadığını ise belirleyemedi.

Beresheet isimli araç, çoğunlukla özel dal tarafından üretilen ve Ay’a ulaşan birinci araç olması hedefiyle üretilmişti. Uyduyu fırlatmak için SpaceX’in Falcon 9 roketi kullanılmıştı. Komuta merkezinde yaşanan bir problemden ötürü yanlışlı komut giden araç, yaşanan zincirleme tepki nedeniyle ana motorunu erkenden kapatmış ve bu yüzden de Ay yüzeyine çakılmıştı.

Başa dön tuşu