NASA, Eric Kasırgasının Su Buharını Analiz Ediyor

Eric kasırgası, 2019 kasırga mevsimi boyunca Orta Pasifik Okyanusu'na giren birinci tropikal kasırga oldu. NASA'nın Aqua uydusu da Eric'e göz kulak oluyor ve fırtınadaki su buharı içeriğini tahlil ediyor.

NASA'nın Aqua uydusu, bugün Türkiye saati ile 14.20'de orta çözünürlüklü görüntüleme spektroradyometre cihazı ile su buharı içeriği ve sıcaklık bilgisini topladı. Aygıt, imajında en yüksek su buharı konsantrasyonları ve ölçülen en soğuk azamî bulut sıcaklıklarının, Eric'in merkezinin kuzeybatısındaki parçalanmış bir fırtına bandında olduğunu gösterdi.

Uydu dataları, ayrıyeten ölçülen en soğuk bulut sıcaklığının -57 santigrat derece olduğunu da gösterdi. Soğuk hava bulutları yüksek olan fırtınalar, şiddetli yağış üretirler. Bilgilerden anladığımız kadarıyla Eric kasırgası şimdilik gittiği yere yağış götürecek üzere görünüyor.

Tropikal kasırgaların su buharı tahlili, kestirimcilerin bir fırtınanın ne kadar potansiyele sahip olduğunu anlamasını sağlar. Su buharı sıvıda ağırlaştıkça saklı ısı yayar. Daha sonra bu sıvı, tropikal bir kasırga oluşturan bulutlar ve gök gürültülü fırtınalar hâline gelir.

Fırtınaların ne kadar güçlü olabileceğini anlamaya çalışırken sıcaklık kıymetlidir. Bulut ne kadar yüksek olursa fırtına, o kadar soğuk ve o kadar güçlü olur.

Bugün Ulusal Kasırga Merkezi, Eric kasırgasının merkezinin 13,1 derece kuzey ve boylamın 141,4 derece batı enlemine yakın olduğunu söyledi. Fırtına, ölçülen en yüksek suratına çıktı ve saatte 70 km süratle yoluna devam etti. Fırtına, istikamet değiştirmezse önümüzdeki hafta Hawaii’ye ulaşacak.

Eric kasırgası için çarşamba günü bir güçlenme ön görülüyor, Çarşamba gecesinden sonra ise fırtınanın zayıflayacağı söyleniyor.

Başa dön tuşu