Ticaret Bakanlığı Dijital Abonelik Platformlarına Büyük Ceza Kesti!

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerden gelen şikâyetlerin ardından dijital abonelik platfromları hakkında inceleme başlattı. Müfettişler denetimler yaparak tüketicilere mağduriyet yaşatan platformları tespit etti.

166 Milyon TL Para Cezası Kesti!

Ticaret Bakanlığı, yıl boyunca tüketicilerden televizyon yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor gibi yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkında gelen şikâyetleri incelemeye aldı.

Yapılan denetlemelerin ardından tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği ve daha birçok mağduriyet tespit edildi.

Tüketicilere mağduriyet yaşatan dijiatl abonelik platformlarına 166 milyon TL para cezası kestiğini açıklayan Ticaret Bakanlığı, kamuyouna şöyle bir duyuruda bulundu:

”Ticaret Bakanlığı olarak, vatandaşlarımızı mağdur edebilecek her konu değerlendirilerek gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmaktadır. Bu kapsamda, 2023 yılı içerisinde Bakanlığımıza tüketicilerimiz üzerinden ulaşan TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor vb. yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikayetler ile ilgili olarak incelemeler başlatılmıştır. Bu kapsamda; ilgili kuruluşlara Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık Müfettişlerince yapılan denetimlerde, dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği tespitlerine yer verilmiştir.

Haksız Tahsilat ve İade Süreçlerindeki Mağduriyete 166 Milyon Türk Lirası Ceza Uygulandı!

Söz konusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere yaşatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık olarak tüketici haklarının korunması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ticaret Bakanlığı Uyardı: Kasım Ayı İndirimlerine Dikkat!
İNTERNET

Ticaret Bakanlığı Uyardı: Kasım Ayı İndirimlerine Dikkat!

Kasım ayının ilk günlerini yaşarken her sene olduğu gibi bu sene de büyük indirimler gerçekleştirilecek. “Efsane Kasım İndirimleri” veya “Şahane Cuma İndirimleri” gibi fırsatlar tüketicilerin işine yarasa da dikkatli olmakta fayda var.

Peki siz bu konu hakkıne ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu