NASA, Bir Asteroidin Fotoğrafını Rekor Yakınlıkta Çekti

NASA’nın asteroid örnekleme uzay aracı OSIRIS-REx, geçtiğimiz yıldan bu yana Güneş Sistemi'nde yer alan derin uzay asteroidi Bennu’nun bu vakte kadarki en yakın fotoğrafını çekmeyi başardı. Yüksek çözünürlüklü görselde yüzeyin hayli taşlı bir yapısı olduğu ve güney yarısında iri bir kayanın bulunduğu keşfedildi.

Fotoğraf, 13 Haziran’da, OSIRIS-REx aracı Bennu’nun yörüngesine ikinci sefer girdikten çabucak sonra çekildi. Uzay aracı, Bennu’nun haritasını çıkartmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta görev ekibi, uzay aracını asteroide daha da yaklaştırdı. OSIRIS-REx şu anda asteroidin yaklaşık 650 metre uzağında, yörüngede bulunuyor. Bu uzaklık ayrıca OSIRIS-REx'in bir uzay aracının en yakın yörünge aralığı rekorunu kırdığı manasına da geliyor.

OSIRIS-REx, Ağustos ayının ikinci haftasına kadar yörüngede kalacak ve gelecek sene hangi alanların örnek olarak almak için uygun olduğuna karar erecek. Asteroidin yüzeyi ziyadesiyle kayalık olduğu için misyon epeyce sıkıntı olacak.

Araştırma takımı, araştırmanın daha kolay gerçekleşmesi için alınan numunenin taşlardan ve kalıntılardan arınmış olmasını istiyor. Şu an için bu türlü bir numune almak ziyadesiyle güç üzere görünse de bilim insanlarının 2020 yılına kadar kâfi bilgiyle vazifenin istenilen halde tamamlanmasını bekleniyor.

Başa dön tuşu