Türk Bilim İnsanına 10 Kişide Bulunan Bir Unvan Verildi

Yönetim halleri, inovasyon, işgücü, küreselleşme ve daha pek çok alanda gerçekleştirdiği araştırmalarla tanınan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, MIT’nin en yüksek unvanı “Institute Professor” unvanına layık görüldü. Yalnızca 10 bilim beşerinin sahip olduğu bu unvan, alanında dünyaya istikamet verecek çalışmalar yapan bilim beşerlerine veriliyor. 

Bu yıl yalnızca iki MIT profesörünün layık görüldüğü “Institute Professor” unvanı, birebir vakitte tüm bilim topluluğunun en saygın pozisyonlarından birisini nitelendiriyor. Acemoğlu ile birlikte Alman siyaset bilimci Prof. Dr. Suzanne Berger de birebir unvana almaya hak kazandı.

Acemoğlu ve Berger ile birlikte MIT bünyesinde misyon yapan Instute Professor sayısı 12 bireye yükseldi. Kelam konusu unvan 2015’ten bu yana alanındaki en saygın ve dikkat alımlı bilimsel araştırmaları yapan MIT profesörlerine veriliyor. 

MIT Lideri Rafael Reif, “Bir Enstitü Profesörü olarak Daron Acemoğlu MIT'in özünü temsil ediyor; yürek, titizlik ve gerçek dünya tesirini yansıtıyor. Daron inanılmaz bir akademik muvaffakiyete sahip. Yaratıcılığını uluslara, topluluklara ve emekçiler kapsamında geniş ve derin sorular üzerine ağırlaştırdığı için çalışmaları, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için çok değerli.” açıklamasında bulundu. 

Son 25 yıldır MIT’de misyon yapan Acemoğlu, dünyanın ekonomik sıkıntıları üzerine yıkıcı tesirler yaratan bilimsel tanımlamalar, çalışmalar gerçekleştiriyor. Acemoğlu “Bu tanımlama beni daha alçakgönüllü hissettirdi ve memnun etti. onur duydum” açıklamasında bulundu.

Daron Acemoğlu kimdir?

Dünyanın en çok bilimsel alıntı yapılan 10 ekonomisti ortasında bulunan Daron Acemoğlu, 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere’deki York Üniversitesi’ne giden Acemoğlu, Londra İktisat Üniversitesi’nde çalışmalar yaptıktan sonra, ABD’deki MIT’de iktisat üzerine dersler vermeye devam etti.  

2005 yılında, her iki yılda bir 40 yaş altındaki ekonomistlere verilen John Bates Clark madalyasını kazanan Acemoğlu; siyasal iktisat, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve fiyat istikrarı eşitsizliği üzere hususlarda değerli çalışmalara imza attı.  

James A. Robinson ile birlikte yazdığı Why Nations Fall (Ulusların Düşüşü) isimli kitabıyla dünyanın her köşesinde ses getirmeyi başardı.

Başa dön tuşu