NASA, Astrobee Robotu Bumble’ın Fotoğrafını Paylaştı

Geçtiğimiz ay, International Space Station’a (Uluslararası Uzay İstasyonu) bir uzay aracının kargoları ortasında Astrobee isminde ufak küp halinde bir robot da bulunuyordu. Aygıtlar, uzay laboratuvarının yerçekimsiz ortamında çalışabilecek halde tasarlanmıştı ve ISS’de bulunan astronotlara yardımcı olacaktı. NASA, geçtiğimiz günlerde Astrobee robotu Bumble’ın ISS’den fotoğraflarını paylaştı. Ayrıyeten Bumble ve yoldaşı Honey’nin nasıl çalıştığına dair bilgiler paylaştı.

NASA web sitesinde yaptığı açıklamada robotik asistanın, uzay istasyonunun verimliliğini artırmak için çalıştığını söyledi. Robotun misyonları ortasında envanter yapma, kargoları taşıma ve dokümanlar için kameraları kullanma üzere günlük rutin vazifeler yer alıyor.

Astrobee, hür uçuş sistemi olarak tanımlanıyor ve ISS’nin yerçekimsiz ortamında süreç yapabilecek formda tasarlandı. Küp biçimindeki robot triosu bir sistemi ihtiva ediyor, kendisinde bulunan yerleştirme istasyonu sayesinde robotlar otonomlar olarak şarja dönüş yapabiliyorlar. Astrobee, uçuş sürecini ise barındırdığı elektrikli fanlar ile hallediyor.

Robot asistanla ilgili yapılan son güncellemede NASA, astronot Anne McClain’in Bumble ismindeki Astrobee robotu üzerindeki birinci testlerini gerçekleştirdiği anın fotoğrafını paylaştı. McClain, robotların itme, kameralar, avionik, yerleştirme ve data transferi üzere özellikleri için NASA’nın Ames Research Center’daki grubuyla işbirliği yapıyor.

Başa dön tuşu