Mutlak Sıfıra Ulaşabilen Manyetik Bir Soğutucu Geliştirildi

Münih Teknik Üniversitesi bünyesindeki Kiutra Gmbh’den araştırmacılar, mutlak sıfıra (-273,15 °C) ulaşabilen bir ticari sistem geliştirdiklerini duyurdular. Geliştirilen yeni sistemin manyetik teknolojiyi kullanarak soğutabilme, soğukluğunu kalıcı olarak koruyabilme ve çalışmak için epeyce ender bulunan ve kıymetli olan helyum-3 izotopuna gereksinim duymama ilgi cazibeli birtakım özellikleri bulunuyor.

Yapılan basın açıklamasında mutlak sıfıra yakın soğukluğun, kuantum fiziği araştırmalarında ve kuantum mekaniklerine dayalı teknolojilerin geliştirilmesinde hayli gerekli olduğu söz edildi. Sistemi geliştiren takım, bu yeni teknolojinin kuantum teknolojisini laboratuvarlardan ticari uygulamalara taşıyacağını umut ediyor.

~Soldan sağa gerçek araştırmacılar Alexander Regnat, Jan Spallek, Tomek Schulz ve Prof. Christian Pfleiderer

Sistemin geliştirilmesinde vazife alan Alexander Regnat “Biz, kalıcı olarak sıcaklığı mutlak sıfıra manyetik tesirlerle ulaştıran soğutucu sistemin dünyadaki birinci ticari tedarikçisiyiz. En büyük avantajımız ise kıymetli helyum-3’e gereksinim duymamamız. Tek muhtaçlığımız olan şey elektrik” dedi.

Kuantum soğutucusu alanındaki bir öbür yeni gelişme de Rochester Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan geldi. Araştırma grubu, süperiletkenlik ile atomları mutlak sıfır soğukluğunda tutan kuantum soğutucu tasarladılar.

Başa dön tuşu