2018’de Bulunan Karanlık Maddesiz Galaksinin Sırrı Çözüldü

Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü IAC'den bir küme araştırmacı, 2018'de karanlık maddesiz galaksinin varlığının keşfedilmesi sonrasında başlattıkları çalışmalarında son evreye geldiler. Araştırmacıların tamamladıkları müşahedeler sonucunda Royal Astronomical Society'nin aylık yayınlarında yayımlanan çalışmalarına göre NGC 1052–DF2 isimli galaksinin gizemi çözüldü.

Günümüzde geçerliliğini koruyan galaksilerin oluşumu teorisine nazaran karanlık hususun olmadığı bir galaksinin olması, karanlık hususun gazın çökmesine neden olarak yıldızların oluşmasında büyük rol oynaması sebebiyle mümkün görünmüyordu. Bu çerçevede bilim dünyasında büyük merak uyandıran keşifte galaksinin Dünya'dan 64 milyon ışık yılı uzakta olduğu belirtiliyordu.

Araştırmacıların başı karışmıştı zira galaksinin arasına dayalı tüm parametreler çelişkili haldeydi. Objenin uzaklığını saptamak için beş adet farklı ve bağımsız metot kullanan araştırmacılar, tüm metotların tek bir sonuçta kesiştiğini keşfetti: Galaksi, evvelki araştırmada söylenenden çok daha yakın bir pozisyonda bulunuyordu.

Nature mecmuasında yayımlanan evvelki bilgilere nazaran galaksi, Dünya’dan 64 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyordu fakat yeni araştırmanın sonucunda galaksinin ortalama 42 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu tespit edildi.

IAC araştırmacılarının elde ettiği, galaksinin toplam kütlesinin daha evvel iddia edilenin neredeyse yarısı olduğu ve yıldızların galaksinin toplam kütlesinin dörtte birine karşılık geldiği sonuçları, aslında toplam kütlenin değerli bir kısmının karanlık unsurdan meydana geldiğini kanıtlamış oldu. Uzaktaki nesnelerin uzaklıklarını gerçek olarak ölçmenin ne kadar kıymetli olduğunu gösteren çalışmanın tamamını buraya tıklayarak gidebileceğiniz siteden inceleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu