Facebook, Harita Uygulamasına Yapay Zeka Desteği Getirdi

Akıllı telefonlarınıza bir adres yazdığınız an o pozisyona nasıl gideceğinizi saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz lakin daha kırsal bölgelerde bilinmeyen yollar ve kayıtlı olmayan bölgeler bulunuyor. Bir yapay zeka aracı geliştiren Facebook, OpenStreetMap (OSM) isimli uygulamayı kullanan şahısların kayıtlı olmayan yolları eklemesini daha da kolaylaştırdı.

Sosyal medya devi, bugün yaptığı bir açıklamayla birlikte kendi haritasını, yapay zeka aracıyla birlikte açacağını duyurdu. Yapay zeka aracının başlangıç için Afganistan, Bangladeş, Endonezya, Meksika, Nijerya, Tanzanya ve Uganda'da kullanılabileceğini de belirtti. Facebook, belli bir mühlet sonra özelliğini tüm dünyaya yaymayı da hedeflediğini belirtti.

Yapay zeka dayanaklı harita, uydu manzaralarıyla birlikte çalışıyor. Yola benzeyen görselleri algılayarak OpenStreetMap platformundakilere gösteren uygulama kullanıcıların etiketleme süreçlerine dayanıyor. Kullanıcılar da yapay zeka yardımıyla haritayı tamamlıyor.

Tabii ki bu durum, anlatıldığından çok daha güç bir biçimde gerçekleşiyor. Bunun sebebi de ülkelerdeki farklılıklar olarak karşımıza çıkıyor. Daha da açık konuşmak gerekirse Tanzanya'daki bir yol, Tayland'daki bir yoldan çok daha farklı görünüyor. Boyut, renk, etrafındaki objeler üzere faktörler sebebiyle yolların benzememesi, yapay zekanın işini ziyadesiyle zorlaştırıyor. Bu sebepten ötürü son karar mercii OSM kullanıcıları oluyor.

Facebook, yapay zeka takviyeli harita uygulamasının yanı sıra RapiD editörünü de tanıttı. Uydu fotoğraflarındaki yolları otomatik olarak algılayan araç, birebir vakitte bu tahlillerin denetimlerini de gerçekleştiriyor. Ayrıyeten bu araç sayesinde eklenen yeni yolların düzenlenmesi de mümkün oluyor.

Facebook'un harita ve pozisyon altyapısı program müdürü Drishtie Patel, Facebook'un OSM datalarını olabildiğince hakikat yapma konusunda önemli bir uğraş verdiğini belirtti. Patel, “İnsanlar daha yüksek kaliteli haritaları gördüklerinde çok daha olumlu yorumlarda bulundu. Bu yüzden OSM'nin en yeterli datalara sahip olması için uğraşıyoruz. Bunun dışında Facebook'un en temel maksatlarından biri insanları birbirine bağlamak ve herkesin haritada bulunduğundan emin olmak. Maksadımıza ulaşmak için yapay zeka takviyeli bir harita oluşturduk. Bu sayede global manada tam bir haritayı çıkartabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu