Tarihte İlk Kez Öğrenci Yapımı Bir Roket Uzaya Ulaştı

ABD’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin Roket Fırlatma Laboratuvarı’nda yapılan çalışmada üretilen Traveler IV isimli üç metrelik roket, uzaya ulaşmayı başardı. Bu roket, tarihte öğrenciler tarafından tasarlanan, yapılan ve atılan birinci roket olarak tarihe geçti.

Dünyanın dört bir yanında çeşitli okullarda bulunan öğrenciler bu amacı gerçekleştirmeye çalışıyordu lakin bu noktaya birinci ulaşan ABD’li öğrenciler oldu.

Aracın azamî suratı 5.1 Mach oldu (Ses suratının 5.1 katı). Dönüş yolunda aracı bir dizi paraşütle yavaşlatarak indirdiler. Resmi misyon kayıtlarına nazaran roket, inişten sonra hala tek modül halindeydi.

Roket tek kesim katı roket yakıtı kullandı ve tasarım da tek bir modül halinde yapıldı. Yani belirli yüksekliklerde belirli kademeler roketten ayrılmadı.

USC takımının yaptığı açıklamalara nazaran süreç başarılı olsa da problemsiz geçmedi. Roketin fırlatılma doğrultusunda kusurlar olduğu belirtildi. Bu durumun mümkün sebebi ise roket başlığının iç kısmındaki mümkün hasar olarak gösteriliyor.

Ekip şimdiden gözünü daha yükseğe çevirmiş durumda. Bu gayeyle bir sonraki roketi modellemeye başlayan öğrenciler, bu kez daha fazla itiş kuvveti yaratabilen sıvı yakıtlı bir model geliştirecek.

Başa dön tuşu