Beyin ve Vücut İlişkisine Dair Yeni Bulgular Keşfedildi

18 Nisan tarihinde Arkansas Üniversitesi araştırmacıları tarafından yayımlanan bir araştırmaya nazaran, beynin motor korteksinde bulunan nöronlar ortasında beklenmedik bir iş kısmı gerçekleşiyor. Bulunan bulguların, bilim adamlarını beynin bedeni nasıl denetim ettiğine bir adım daha yaklaştırabileceği ve belli sinirsel hastalıklara ışık tutabileceği argüman edildi.

Fare beyninde bulunan motor korteksi üzerinde deney yapan araştırmacılar, nöronların iki kümeye ayrıldığını keşfetti. Birinci küme “dıştan odaklı” nöronlar olarak isimlendirildi. Bu nöron kümesi, bedenin çeşitli kısımlarını denetim edebiliyor ve bu beden kısımlarıyla etkileşimde kalabiliyor. “İçten odaklı” olarak isimlendirilen ikinci nöron grubuysa sırf birbirleriyle etkileşime girebiliyor ve bedenin başka kısımlarına rastgele bir sinyal göndermiyor. Ayrıyeten, motor korteksinde bulunan nöronlarda ketleme artırıldığında dıştan odaklı nöronlar içten odaklı nöronlara dönüşebiliyor.

Fizik profesörü Doçent Hekim Woodrow Shew, “Ketleyici sinyallerde yapılan değişimler, birçok beyin hastalığına sebep oldu” biçiminde bir açıklama yaptı. “Motor korteksindeki ketlemeyi arttırdığımızda, bedeni yönetmekle sorumlu olan nöronlar daha içten odaklı nöronlara dönüştüler. Bu da motor korteksinden kaslara gönderilen sinyallerin, olağan kaidelerde beyinde bulunmayan ‘karışık’ içsel sinyaller tarafından bozulmuş olabileceğini gösteriyor.”

Ender lakin önemli bir sinirsel rahatsızlık olan Rett Sendromu, beyindeki ketlemede artış yaşanmasıyla ilişkilendirilen beyin hastalıklarından bir tanesi. Shew, elde ettikleri bulgular ışığında, Rett Sendromu’nun mümkün tesirlerini daha fazla araştırmayı planlıyor.

Başa dön tuşu