Dünya’ya Yaklaşan Yeni Bir Kuyruklu Yıldız Çıplak Gözle Görülebilir: Peki Ne Zaman?

Bu yıl gökyüzü, ilginç bazı anlara ev sahipliği yapmaya devam edecek gibi görünüyor. Tsuchinshan-ATLAS adlı bir kuyruklu yıldız, Dünya’ya doğru hızla ilerliyor ve eğer beklenen olursa yıldızlardan daha parlak bir şekilde parlayarak gecemizi aydınlatabilir.

Nisan ayındaki “Büyük Kuzey Amerika Güneş Tutulması” ve bu ayın başlarındaki kuzey ışıklarından sonra evren bize bir kozmik gösteri daha sunmaya hazırlanıyor.

Tsuchinshan-ATLAS’ı Diğer Yıldızlardan Farklı Kılan Ne?

Dünya'ya Yaklaşan Yeni Bir Kuyruklu Yıldız Çıplak Gözle Görülebilir: Peki Ne Zaman?

Son yıllarda “yeşil kuyruklu yıldız” ve “şeytan kuyruklu yıldızı” gibi yıldız ziyaretçilere tanıklık etmiştik ancak Tsuchinshan-ATLAS, çıplak gözle bile görülebilecek kadar parlak olma potansiyeliyle diğerlerinden ayrılıyor.

Eylül ayının sonlarına doğru Dünya’ya yakınlaşacak olan bu gizemli kuyruklu yıldız, Ekim ayında  soluk mavi gezegenimize sadece 44 milyon mil uzaklıktan geçecek. O gün geldiğinde gökyüzü olaylarına ilgi duyan kişiler bu eşsiz görüntüye tanıklık edebilirler.

Yine de önce küçük bir uyarıda bulunalım; Tsuchinshan-ATLAS, Oort bulutundan “ilk kez gelen” bir kuyruklu yıldız. Bu da güneşe yaklaştıkça içindeki uçucu maddelerin yanabileceği ve parlaklığının beklenenden düşük olabileceği anlamına geliyor.

Herkesin Bahsettiği 'Yeşil Kuyruklu Yıldız' Nasıl Görülür?
Bilim

Herkesin Bahsettiği ‘Yeşil Kuyruklu Yıldız’ Nasıl Görülür?

Yakında Dünya’nın hiç olmadığı kadar yakınından geçecek olan popüler Yeşil Kuyruklu Yıldız nasıl gözlemlenir? İşte detaylar!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu