Microsoft, Şifre Değiştirme Zorunluluğunu Kaldırıyor

Yaratıcı ve akılda kalıcı şifreler bulmak günümüz şartlarında epey güç hale geldi. Şifremizi daha inançlı hale getirmek ismine eklediğimiz özel karakterler, büyük ve küçük harfler baş karıştırıcı bir hal alabiliyor. Hatta birtakım uygulamalar, güvenlik için kullanıcılarını belli müddetlerde şifre yenilemeye zorluyor. Windows 10 da bu politikayı benimsemiş bir işletim sistemiydi lakin Microsoft bu sistemi değiştireceğini açıkladı.

“Şifreniz eskidi ve değiştirilmesi gerekiyor.”

İnsanların, karşılarına şifre yenileme ekranı çıktığı vakit yeni bir şifre düşünmek yerine, eski şifrelerinin varyasyonlarını kullandığını belirten Microsoft, bu durumun aslında kullanıcıların inançta olmasına yardımcı olmadığını söyledi. Zira biraz deneyimi olan her ‘hacker’, yeni şifrenin, eski şifreyle irtibatlı olup, olmadığını denetim ediyor.

Belirli aralıklarla kullanıcıları şifre değiştirmeye zorlamanın, daima anahtarını kaybeden bir insanın meskenine yeni kilit taktırmak kadar anlamsız olduğunu söyleyen Microsoft, öbür şirketlerin de bu siyasetlerini gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu