Microsoft, Paint’i Emekliye Ayırmaktan Vazgeçti

Windows 10 Fall Creators Update (version 1709), 2017 yılında yayınlanmış ve Paint kullanıcılarını, uygulamanın kaldırılacağı konusunda bilgilendirmişti. Firma, kullanıcıları Paint 3D’ye yönlendirmeyi amaçlıyordu.

Paint 3D aslında çok hoş bir program ve pek çok yeni özelliğe sahip. Bunlar ortasında tam dokunmatik dayanağı, 3 boyutlu içerik odağı üzere Paint programında olmayan özellikler var.

Kısa bir müddet evvel bu ihtar artık gözükmemeye başladı ve pek çok kişi bunun Paint’in sonu olduğunu, Microsoft’un son adımı atıp uygulamayı emekli edeceğinin işareti olduğunu düşündü. Gerçek ise çok daha farklı çıktı.

Firma Paint’i emekli etmedi, tam bilakis Windows 10 aygıtlarda Paint’in Paint 3D ile birlikte bulunmaya devam etmesine karar verdi. Windows Insider Program Ekibi’nde Kıdemli Program Müdür Brandon LeBlanc, attığı bir tweet ile MS Paint’in Windows 10’da olmaya devam edeceğini duyurdu.

LeBlanc, “MSPaint (Windows 10 versiyonu)1903’de olacak. Şimdilik Windows 10’a dahil olmaya devam edecek.” dedi.

Şu anda bu değişikliğin süreksiz mi yoksa kalıcı mı olduğu bilinmiyor. Bu da Microsoft Store’da Paint uygulamasının bulunmayacağı manasına geliyor. Çünkü uygulama işletim sistemiyle birlikte gelecek.

Windows 10’un bir sonraki güncellemesi Mayıs 2019 güncellemesi olacak ve güncellemede MS Paint de bulunacak.

Başa dön tuşu