NASA: Ay’a Ayak Basmamız İçin 1,6 Milyar Dolar Gerekiyor

Trump idaresi, NASA’ya 2024 yılına kadar Ay’a astronot gönderilmesi için ne yapılması gerektiğini sordu. NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Pazartesi günü yaptığı konuşmada, 2024 yılına kadar Ay’a ayak basmak için gerekli ögelere sahip olmadıklarını söyledi ve Kongre’den 1,6 milyar dolar ödeme talep etti.

NASA ayrıyeten, 2020 mali yılının bütçesindeki değişikliklerin bir sayfalık özetini yayımladı. Doküman 1,55 milyar dolarlık yeni harcamaların eklendiğini, bunun yanı sıra Ay’a bir uzay istasyonu kurmak için 321 milyon dolar eksik olduğunu belirtti.

Trump idaresinin daha evvelki gayesi, Ay’a 2028 yılında geri dönülmesiydi. İdare şimdiyse NASA’dan astronotlarını daha evvelden belirlenen tarihten 4 yıl erken bir müddette Ay’a göndermesini istiyor fakat bu olay onlara fazladan 1,87 milyar dolara mâl olacak.

Yeniden Ay’a ayak basma programının ismi Artemis olacak. Artemis, Yunan mitolojisi rablerinden olan Apollo’nun ikiz kız kardeşi. Apollo tıpkı vakitte NASA’nın daha evvelki Ay vazifelerinde kullandığı bir isim.

NASA fazladan 1,6 milyar dolar ile ne yapabilir?

NASA’nın istediği bütçenin karşılanması, süreci üç yıl kısaltarak Ay’a bir uzay istasyonu kurulmasına 1 milyar dolar katkı sağlanması demek oluyor. Sistemi kendileri kurmak yerine NASA; SpaceX yahut Blue Origin üzere uzay ajanslarından takviye alacak.

Nisan ayında duyurulan bu sistemin ismi NextSTEP appendix H olacak. Bu program özünde bir yarış niteliğinde olacak. Uzay ajansları, insanları Ay’a göndermek için üç modüllü bir sistem oluşturmaya çalışacak.

NASA'nın gayesi, Gateway isimli uzay istasyonuna bağlanabilecek bir ulaşım aracı üretmekle başlayacak. Ay yörüngesindeyken astronotların Ay’a inebilmesi için, ulaşım aracında bir sistem olacak. Yüzeydeki vazife tamamlandıktan sonra bir çıkış modülü, astronotları ulaşım aracına geri gönderecek ve astronotlar Gateway’e geri dönecek.

NASA’nın bütçesindeki artışın 651 milyon dolarlık kısmı, Ay’a gidecek güce sahip olan bir roket üretmek için Space Launch System’e (Uzaya Fırlatma Sistemi) gidecek.

NASA’daki bütçe değişikliği birebir vakitte, Ay’ın kutuplarındaki buzun eritilip hidrojen ve oksijenden roket yakıtı üretilmesi için 132 milyon dolar, Ay’a iniş alanları kurulması için de 90 milyon dolar talep ediyor.

Başa dön tuşu