Çinli Yapay Zeka, Kaybolan Köpekleri Burun İzleriyle Buluyor

Evlerden kaçan yahut dışarıya çıkıp yolunu kaybeden evcil hayvanlar, sahiplerine derin ıstıraplar yaşatıyor. Sahipleri, kaybolan hayvanlarını bulmak için uzun uğraşlar veriyorlar ve işler istendiği üzere gitmezse depresyona dâhi girebiliyorlar.

Çinli bir şirket, özel bir yapay zekâ kullanarak köpeklerin kaybolması hâlinde yalnızca bir fotoğraf sayesinde bulunabilmelerine imkan tanıyor. Gerçek manada değerli olan bu proje, Çin Halk Cumhuriyeti için yüz tanıma sistemlerini geliştiren firma Megvii'den geliyor.

Yüz tanıma yapay zekâsını beşerler yerine hayvanlar üzerinde kullanacak olan Megvii, yapay zekâsını köpeklerin burunlarındaki izleri algılamak üzere yine programladı. Köpeklerin burunlarında bulunan izlerin insanların parmak izleri üzere eşsiz olması sebebiyle Megvii'nin bulduğu tahlil ziyadesiyle dengeli.

Sistemin çalışması için birinci olarak köpeğin sahibinin akıllı telefonuna Megvii uygulamasını indirip, köpeğinin burnunu taratıp, gerekli bilgileri doldurup, kayıt oluşturması gerekiyor. Yapılması gereken her şey bu kadar.

Köpek kaybolduğunda ise Megvii uygulaması ile bulunan köpeğin burun izi taratılıyor ve kimliği anında ortaya çıkıyor. 15.000 köpek ile yapılan test sürecinde Megvii, %95 oranında doğruluğa ulaştığını belirtiyor.

Megvii, üretmiş olduğu uygulama ile yalnızca kayıp köpeklerin bulunmasını değil, tıpkı vakitte bir köpeği sahiplenip daha sonra köpeğine sahip çıkmayıp sokağa bırakan yahut köpeklerini halka açık ortamlarda tasmasız dolaştıran vatandaşların yakalanmasına da imkan tanıyor. Yakalanan vatandaşlar, Çinli yetkililer tarafından cezalandırılıyorlar.

Başa dön tuşu