Google, Reklam Engelleyicilere Müdahale Etmiyor

Google, reklam engelleyicileri konusundaki açıklamayı bugün günü yayınladıkları blog gönderisiyle yaptı. Açıklama, şirketin Chrome internet tarayıcısında uzantıları geliştirme planına yönelik yapılan tenkitleri karşılık niteliğinde olarak algılanabilir.

‘Google Security Blog’ üzerinde paylaşılan gönderide Devlin Cronin, “Reklam engelleyicilerin geliştirilmesini yahut kullanıcıların reklamları engelleyebilmesine müdahale etmiyoruz. Bunun yerine, içerik engelleyiciler de dâhil olmak üzere geliştiricilere, kullanıcıların kapalılığını koruyacak halde uzantılar yazmalarına yardımcı olmak istiyoruz” halinde açıklama yaptı.

Google, Ekim ayında Chrome uzantılarını düzgünleştirmeye yönelik geniş bir plan açıkladı. Ocak ayında geliştiriciler, Manifest v3 isimli planın bir kısmının reklam engelleyicilere ziyan verebileceğini fark etti. Manifest v3, Chrome uzantılarının performansını, kapalılığını ve güvenliğini artırmak için tasarlandı lakin bu değişikliklerin bir kısmı, uzantıların internet sitelerinin hangi özelliklerini denetleyebileceğini sınırlıyor. Kimi geliştiriciler, bunun reklam engelleme ve zımnilik uzantılarını destekleyeceğini söylediler.

Simeon Vincent, Chromium Blog’daki bir yayında mevzuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bu değişikliklerle ilgili reklam engelleyicilerine müdahale etmek yahut zayıflatmak için tasarlandığı istikametindeki spekülasyonlar da dâhil olmak üzere çok fazla baş karışıklığı ve yanlış manaya oldu. Maksat, katiyetle bu değil.”

Tartışmanın bir kısmı, kimi asıllarla ilgili telaşlar üzerine. Reklam engelleyicilerin neyin gösterilip neyin gösterilmemesine karar vermesiyle ilgili temellerde değişiklik yapılmıştı. Chrome’un mevcut sürümü, bu asılların birçoklarına müsaade veriyor. Örneğin bir reklam engelleyici, bir internet sitesindeki öğelerin çok uzun bir reklamla ilgili internet adresleri listesinden gelip gelmediğini denetim edebilir. Yeni planla buna 30.000 adede kadar hudut getirilmişti.

Google, bugün bu hududu en fazla 150.000 ‘e yükselteceğini söyledi. Şirket, geçen ay kurumsal kullanıcılar için bir muafiyet planladığını söyledi.

Google, Manifest v3'ün hâlâ geliştirilmekte olduğunu ve geliştiricilerle birlikte çalışılacağını belirtti lakin şirket, kullanıcıların üçüncü şahıslarla paylaştığı hassas bilgileri sınırlandırabilmelerini ve birebir vakitte kendi tarama tecrübelerini geliştirmelerini sağlamak için yanlışsız bir tercihte bulunduğunu düşünüyor.

Başa dön tuşu