Kamera ya da Mikrofonunuzu Korsanlardan Koruma Yolları

Geçtiğimiz haftalarda Mac kullanıcıları; telefon ve dizüstü bilgisayarında bulunan kamera ve mikrofondan dinlenebildiklerini öğrendiklerinden beri telaşlılar. Apple, TechCrunch’ta yer alan bir rapora dayanarak birisinin isteği olmadan dinlenmesine müsaade veren güvenlik açığını gidermek için akıllı saatlerinde bulunan Walkie Talkie özelliğini devre dışı bıraktığını açıklamıştı.

Benzer güvenlik açıkları ne yazık ki birinci kere oluşmuyor. Telefona yahut bir dizüstü bilgisayara bağlı kamera ve mikrofonların çok kolay halde erişilebilen teknolojiler oldukları biliniyor. ABD'de akıllı telefona sahip kullanıcıların %43'ü, geçtiğimiz Mayıs ayında Consumer Reports tarafından yürütülen bir çalışmada, aygıtlarının kendilerinin müsaadesi olmadan seslerini kaydettiğine inanıyor.

Konunun uzmanları ise reklam veren şirketlerin bizim bilgilerimizi müsaadesiz alma yetkilerinin olmadığını, kullanıcıların tavırlarını öğrenmenin öteki yolları da olduğunu belirtirken bilgisayar korsanlarının, telefon ve bilgisayarlarda bulunan kamera ve mikrofonlara çok rahatça sızabildiğini ve bunun büyük bir risk olduğunu belirtiyorlar.

Siber güvenlik firması Disconnect'in teknoloji sorumlusu Patrick Jackson, “Bu riskler, bu akıllı cihazlarımızda şahsen bizim kabul ettiğimiz riskler. Uygulamaların içerisinde gizlenen çok fazla algılayıcı var ve birçok vakit dinlendiğinizi anlamanız mümkün bile değil” diyor. Lakin Jackson, hangi marka telefon yahut bilgisayar olursa olsun kendinizi korumak için atabileceğiniz birkaç kolay adım olduğunu söylüyor. İşte alınabilecek kimi tedbirler.

1. Özel görüntü ve sesli sohbet uygulamalarını internet tarayıcınızdan açın:

Güvenlik ve saklılık testi proje başkanı Cody Feng, “Cihazınıza her yeni bir uygulama kurduğunuzda, sisteminize öbür bir art kapı ekliyorsunuz zira uygulamaların birden fazla, korsanların yararlanabileceği ve potansiyel güvenlik açığına sahip” diyor. Google Hangout, Skype ve Zoom üzere birden fazla iletileşme uygulaması, rastgele bir özel yazılım indirmeden internet tarayıcınızda oturum açarak arama yapma seçeneği sunuyor. Bir uygulama indirmek yerine tarayıcınızı kullanmak, biraz daha inançta olmanın kolay bir yolu üzere görünüyor.

2. Aygıt müsaadelerinizi denetim edin:

Her türlü uygulama; kameranıza, mikrofona ve telefonunuzdaki pozisyon bilgileriniz üzere öteki özelliklere erişmek için müsaade istiyor. Aşağıda anlatacağımız adımları takip ederek hangi uygulamaların hangi müsaadeleri istediğini görebilir ve geçmişte vermiş olduğunuz müsaadeleri iptal edebilirsiniz.

  • Bir Android telefonda: Ayarlar > Uygulamalar > Gelişmiş > Uygulama Müsaadeleri > Kamera > Müsaadesi iptal etmek istediğini uygulamanın üzerine dokunun. Bu sürecin birebirini tekrar ayarlardan “mikrofon” için de yapmayı unutmayın. (Bu gidiş yolu, sahip olduğunuz aygıta nazaran farklılık gösterebilir.)
  • Bir iPhone’da: Ayarlar > Zımnilik > Kamera > Müsaadesi iptal etmek istediğiniz uygulamanın üzerine dokunun. Android telefonlarda olduğu gibi aynı süreci mikrofon için de uygulayabilirsiniz.
  • Mac bilgisayarlarda: Bilgisayarın Ayarlar kısmına girin. Güvenlik ve Kapalılık kısmına girdikten sonra Saklılık kısmına tıklayın. Kamera seçeneğini tıklayarak istediğiniz uygulamanın kameranıza erişimini durdurun. Tıpkı süreci mikrofon için tekrar edin.
  • Windows PC’de: Ayarlar kısmından Kapalılık, sonra da Kamera kısmına girin. Kamera erişimini büsbütün kapatın yahut müsaadeleri ayarlamak için ferdî uygulamaların yanındaki tikleri kaldırın. Birebir süreci mikrofon için de yaparsanız kamera ve mikrofonunuzu denetim altına almış olacaksınız.

3. Yazılımınızı aktüel tutun:

Güncel yazılım kullanmak, her vakit için inançta kalmanın en inançlı yollarından birisidir. Birtakım durumlarda Apple Watch’ın Walkie Talkie uygulamasında olduğu üzere güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. Bu açıklar, anında gönderilen bir güncelleme ile tahlile kavuşabiliyor. Birçok uygulama da sık sık yenileştirme alıyor. Siber korsanlar, üzerinde çalıştıkları sürümü kırmayı başarsalar bile uygulamanın geliştiricilerinin yeni bir sürüm piyasaya sürmesi, güvenliğinizi arttıracaktır. Bu yüzden rastgele bir sıkıntıyla müsabakayı beklemeden uygulamalarınızı ve yazılımınızı şimdiki tutmakta yarar var.

4. Kameranıza bant yapıştırın:

Çevrenizde bilgisayarının kamerasına bant yapıştıran arkadaşlarınızı gördüğünüzde onlarla alay etmeyin çünkü onlar aslında inançlı bir yol izliyorlar. Evet, kameraya bant yapıştırmak en inançlı formüllerden birisidir. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bile bilgisayarının kamerasına bant yapıştırmış durumda. Yalnızca bu işi görmek için özel olarak üretilmiş kamera yapışkanları bile mevcut.

Uzmanlar bunun kamera için kusursuz bir tahlil olduğunu söylerken bunun mikrofon için geçerli bir yol olmadığını ekliyorlar zira yerleşik mikrofonlar engellense bile çalışmaya devam edebiliyorlar. Mikrofonlar için ise tahlil biraz daha farklı. “Mikrofon engelleyici” olarak isimlendirilen aparatı deneyebilirsiniz. Bu aparat, aslında rastgele bir aygıtı olmayan bir kulaklık jakı. Bu boş jakı, kulaklık yahut mikrofon girişine takarak bilgisayarı güya mikrofon takmış üzere kandırabilir ve mikrofon özelliğini yalancı aparata yönlendirebilirsiniz.

Başa dön tuşu