Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi tanıttı. 2023 akıllı telefonlara güç verecek işlemci, bilhassa yapay zeka takviyesi dikkat çekiyor.

Dünyanın en ünlü akıllı telefon işlemcisi üreticilerinden olan Qualcomm, ‘Snapdragon 8 Gen 2’ isimli yeni işlemcisini duyurmak için bir aktiflik düzenledi. İddia edebileceğiniz üzere bu işlemci 2023 amiral gemisi Android telefonlarda kullanılacak. Pekala yeni işlemci neler sunuyor?

Son vakitlerde yapay zeka, çabucak hemen her alanda kendisini göstermeye başladı. Qualcomm açıklamalarına nazaran yeni işlemci yapay zekayı her alanda faal olarak kullanacak. Snapdragon 8 Gen 2, kamera teknolojilerinden oyunlara kadar her alanda yapay zekanın tüm nimetlerinden faydalanacak. Teknik ayrıntılara girmeden evvel özelliklere, sonra konfigürasyona bir göz atalım.

Işın izleme teknolojisi Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2’de standart olacak!

Qualcomm’un yeni Snapdragon işlemcisinin özelliklerinden biri de Seçkine Gaming. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde oyun oynarken ışın izleme teknolojisiyle karşılaşacak. Ayrıyeten Unreal Engine 5 oyun motoru da birinci sefer bir akıllı telefonlarla bu işlemciye entegre edilecek. Böylelikle oyuncular, oyun karakterlerini fotogerçekçi imgelerle telefonlarında deneyimleyebilecekler. Ayrıyeten tüm bunlar olurken verimlilik artacak. Qualcomm, işlemcideki entegre GPU’nun %25’e kadar daha düzgün performans gösterdiğini, CPU’nun ise 40 daha verimli olduğunu tez ediyor.

Yeni işlemcide ses sistemi oyun oynarken gecikme mühletini azaltmak için işlemciye entegre edilmiştir. Qualcomm`a nazaran 48 ms gecikme ile oyuncular, en güzel tecrübesi yaşayacaklar. Ayrıyeten Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 ile 48 kHz’de uzamsal ve kayıpsız sesi destekleyecektir. Başınızı takip eden bir işlemci ve gürültü engelleme kullanan telefonlar, sesi taraf nazaran denetim edebilir.

İşlemcdeki Snapdragon Sight özelliği resmen her kullanıcıyı profesyonel bir fotoğrafçıya dönüştürüyor.
Kullanılan yapay zeka sayesinde kişinin saçlarından giysisine kadar her ayrıntı, yapay zeka tarafından otomatik ve gerçek vakitli olarak düzeltilecek. Ayrıyeten her ayrıntı farklı başka optimize edilecek. 200 MP kamera dayanağı sağlayan Snapdragon 8 Gen 2, her açıdan profesyonel çekimlere yapmanızı sağlayacak.

Qualcomm`un 2023 amiral gemisi telefonlara güç veren işlemcisi, şirketin şimdiye kadarki en güçlü AI motoru çalışıyor (4,35 kata daha hızlı) Snapdragon Smart isimli entegre sistem, INT4 isimli bir teknolojiyi destekliyor. Birinci defa önerilen bu sistem, yapay zeka kullanım randımanını 60 oranında artırıyor. Şirkete nazaran geliştiriciler, Qualcomm AI Stack ile yeni kuşak yapay zeka uygulamaları geliştirebilecekler.

Snapdragon 8 Gen 2, dünyanın en gelişmiş 5G işlemcisi olarak tanıtıldı. Şirket, Snapdragon X70 5G modem ile en güzel 5G suratına ulaşıldığını argüman ediyor. Qualcomm FastConnect 7800 irtibat sistemi, Wi-Fi 7 ve çift Bluetooth temas dayanağına de sahip.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu