LightSail 2, Güneş Yelkenlerini Açmaya Hazırlanıyor

Bireysel yatırımcılar tarafından finanse edilen LightSail 2, güneş gücüyle çalışıp Dünya'nın yörüngesinde gezmesi planlanan bir uzay aracı. Gelen bilgilere nazaran Haziran ayında fırlatılan uzay aracı, güneş yelkenlerini açmaya hazırlanıyor.

Projeden sorumlu uzay tertibi Planetary Society’ye göre LightSail 2’nin içinde güneş ışığını yakalamakla misyonlu yelkenler mevcut. Araç, bu yelkenler sayesinde Dünya'nın yörüngesini yakıt ikmali yapmasına gerek kalmadan gezebilecek. LightSail 2, tıpkı vakitte somun ekmeği boyutunda bir uydu olan CubetSat’a da ev sahipliği yapıyor.

Uzay aracında 32 metrekare bir yelken bulunuyor. Bu yelkenle birlikte güneş yelken teknolojisi test edilecek ve yelkenle toplanan güçle LigtSail 2’nin yörüngesi değiştirilmek istenecek.

Güneş gücünden gücünü alan uçuşun, daima bir hızlanmaya sahip olacağı için zamanla gücünü kimyasallardan alan uzay araçlarına oranla daha süratli olacağı düşünülüyor. Planetary Society’e nazaran uzay aracının çalışma mantığı, yelkenin yakaladığı ışığın momentumu yelkene aktararak itmesi üzerine konseyi.

Aslında LightSail 2’nin yelkenlerini bu pazartesi açması bekleniyordu lakin projenin idaresinden gelen haberle uzay aracının “davranış denetim sistemi” ve öteki nesnelere nazaran yörünge belirleme özelliklerinin daha kapsamlı testlere sokulduğu açıklandı.

Geçtiğimiz hafta sonu LightSail 2’nin güneş yelkenlerine bağlı bir kamera tarafından çekilen bir fotoğraf birinci sefer araştırma merkezine ulaştı. Uzay aracı, geçen hafta kendisini taşıyan araçtan ayrıldığı vakit fırlatıldığı yerle bağlantıya geçti. Bu ortada LightSail 2, 25 Haziran’da bir SpaceX Falcon Heavy ile uzaya gönderilmişti.

LightSail 2, isminden da anlaşılabileceği üzere Planetary Society tarafından geliştirilen ikinci güneş güçlü uzay aracı. LightSail 1 ise 2015 yılında yapılmış bir test misyonuydu. Projenin maliyetinin 5,45 milyon dolar olması bekleniyor. Şu ana kadar Kickstarter üzerinden toplanan para ise 1,24 milyon dolar.

Başa dön tuşu